Úvod Politika De Maizière: Povolenie na pobyt by mali dostať len integrovaní migranti

De Maizière: Povolenie na pobyt by mali dostať len integrovaní migranti

Foto: archív

Nemecký zákon o integrácii zaručuje udelenie povolenia na trvalý pobyt tým ľuďom, ktorí v krajine žijú tri roky. Minister vnútra Thomas de Maizière mieni v najbližších mesiacoch predložiť návrh, ktorý by podmienky trvalého pobytu sprísnil.

Utečenci, ktorí sa nebudú učiť po nemecky a odmietnu pracovné ponuky, podľa neho nebudú mať možnosť získať v Nemecku trvalý pobyt. Nárok naň by nemal mať ani ten, kto neumožní integráciu svojim príbuzným, najmä ženám a dievčatám.

Chce presadiť aj to, aby miesto pobytu určovali žiadateľom o azyl úrady. Azylanti by podľa neho mali byť tam, kde to štát uzná za vhodné, a nie tam, kde to uzná za vhodné utečenec. Až keď si migranti dokážu zabezpečiť vlastné živobytie, mohli by sa z určeného miesta odsťahovať. Odborníci už varovali pred dôsledkami toho, že sa žiadatelia o azyl húfne sťahujú do veľkých miest, kde žijú ich príbuzní či členovia komunít.

De Maizière by rád dosiahol, aby povolenie na pobyt záviselo od úspešnej integrácie migranta do väčšinovej spoločnosti. Ministrov návrh na sprísnenie podmienok pre utečencov prichádza po tom, ako jeho CDU utrpela v nedávnych voľbách relatívne straty v porovnaní s protiimigračnou AfD.

Jeho návrhy podporujú okrem CDU i ďalšie dve koaličné strany CSU a SDP, opozícia ich však kritizuje. Integrácia je pritom podľa vicekancelára a predsedu SPD Sigmara Gabriela „dôležitý stavebný kameň pri zvládaní migračnej krízy“.

Foto: archív
Foto: archív