Úvod ZO ZAHRANIČIA Definitívny koniec ČSA? Aerolinky oznámili, že prepustia všetkých 430 zamestnancov

Definitívny koniec ČSA? Aerolinky oznámili, že prepustia všetkých 430 zamestnancov

Foto: archív

České aerolínie (ČSA) oznámili úradu práce, že plánujú prepustiť až všetkých svojich 430 zamestnancov. Informáciu o hromadnom prepúšťaní potvrdila predsedníčka Odborovej organizácie posádok lietadiel Tereza Löffelmanová.

Leteckú spoločnosť zasiahli dopady epidémie koronavírusu, so štátnou pomocou pritom rátať nemôže. Aerolinky sú pod ochranným moratóriom pred veriteľmi, ktoré však čoskoro vyprší.

Letecká skupina SmartWings, ktorej sú ČSA súčasťou, požiadala nedávno štát o pomoc 1,1 miliardy korún pre ČSA. Bez nej čaká aerolínie konkurzné konanie, pretože nemajú nárok na pomoc z programu Covid Plus.

SmartWings už skôr vládu vyzvali na vytvorenie kompenzačného programu pre letectvo, z ktorého by čerpali zrejme ako jediní práve SmartWings a ČSA. Tá mala podľa spolumajiteľa skupiny Jiřího Šimáněho pokryť zrušené lety počas núdzového stavu na jar minulého roka, skupina náhradu vyčíslila na zhruba pol miliardy korún.

Štát sa však pomôcť nechystá. “Nijakú špecifickú podporu pre skupinu SmartWings nepripravujeme,“ uviedol minister dopravy a priemyslu a obchodu Karel Havlíček. Šimáně informoval, že vlani ČSA zaznamenali stratu asi 1,5 miliardy korún.

Popri tom nemajú lízingovú spoločnosť, ktorá by ich podporila tak, ako sa to stalo v prípade SmartWings, dodal. Prípadný úpadok a konkurzné konania môže postihnúť aj klientov ČSA, ktorí od spoločnosti nakúpili letenky za miliardu korún a doteraz ich nevyužili.