Úvod ZO ZAHRANIČIA Demonštranti pochodovali Prahou pred sídlo vlády. Bez rúšok, bez rozostupov

Demonštranti pochodovali Prahou pred sídlo vlády. Bez rúšok, bez rozostupov

Foto: archív

Stovky odporcov vládnych protiepidemických opatrení sa v nedeľu poobede zišli v Prahe na Václavskom a Palackého námestí. Zhromaždenie sa po príhovoroch vyslovených na oboch miestach vydala na pochody.

Pred 16:00 h sa demonštranti spojili na Můstku a spoločne sa vydali cez Staromestské námestie a Mánesův most na Klárov. Mnoho protestujúcich prišlo bez rúšok, nedodržiavali ani rozostupy.

„Už sme tu!“ a „Demisiu!“ skandovala viac ako tisícka demonštrantov pred budovou úradu vlády. Na Klárove potom o 17:00 h protestný sprievod skončili. Účastníkov počas akcie pribúdalo, ku Staromestskému námestiu sa ich vydala už asi tisícka. Policajti odhad počtu protestujúcich neoznámili.

Obe zhromaždenie boli pokojné, povedala hovorkyňa pražskej polície Eva Kropáčová. Polícia podľa nej nemusela proti protestujúcim zasahovať. “Policajti iba upozorňovali účastníkov, aby dodržiavali vládne nariadenia,” uviedla hovorkyňa. Napríklad s nimi riešili nenasadené rúška.

Na priestranstve pod sochou svätého Václava sa zišlo zhruba päťsto až tisíc osôb. Ľudia si na demonštráciu priniesli české i slovenské vlajky a transparenty s nápismi ako „Ak my, tak vy prví” odkazujúce na možnú povinnú vakcináciu proti ochoreniu COVID-19. Niektorí protestujúci prišli v rytierskom brnení a na koňoch, odkazujúc tak na starú českú povesť o Blanických rytieroch.

Obe demonštrácie zvolali usporiadatelia cez sociálne siete. “Poďme žiť bez vlády a jej opatrení! Poďme žiť a voľne dýchať, ako to bolo počas minuloročných Vianoc,“ uviedol organizátor akcie na Václavskom námestí David Tesař v pozvánke na protest. Zvolávateľ pochodu vo verejnej výzve vláde zároveň požiadal, aby uzavretým prevádzkam poskytla podporu a zrušila celoplošné opatrenia.

Zhromaždenie na Palackého námestí nazvali organizátori Mikulášska demonštrácia proti vládnym nariadeniam so sprievodom. Účastníkov vyzvali, aby prišli v maskách Mikulášov, anjelov a čertov.

Demonštrácia proti vládnym opatreniam sa v českom hlavnom meste konala aj 28. októbra, bola prevažne pokojná. Násilne skončil protest o desať dní skôr, keď policajti zadržali 144 ľudí. Časť demonštrantov sa po oficiálnom konci akcie na pražskom Staromestskom námestí stretla s políciou.

Polícia proti nim použila slzný plyn, vodné delo a zásahovej výbušky, vytláčala je koňmi aj vozidlami. Veľký pochod Prahou usporiadali odporcovia vládnych opatrení aj 17. novembra.

Demonštranti na koňoch ako blanickí rytieri. (Foto: archív)