Úvod Politika Demonštranti v Kišiňove žiadajú zmeniť kurz politiky na proruský

Demonštranti v Kišiňove žiadajú zmeniť kurz politiky na proruský

Foto: archív

Protesty proti vláde opäť vyhnali do ulíc tisíce nespokojných Moldavčanov, žiadajúcich predčasné parlamentné voľby. Nespokojnosť občanov dozrievala už dlhší čas a o sklamaní z oficiálnej politiky Kišiňova hovoria všetky prieskumy verejnej mienky.

Až 88 percent občanov si myslí, že sa situácia v Moldavsku vyvíja nesprávnym smerom. Podpredsedovi vládnej Demokratickej strany, oligarchovi Vladimirovi Plachotňukovi nedôveruje rekordných 97 percent obyvateľov. Menej dôverujú už len prezidentovi Nicolaemu Timoftimu – jeho podpora sa pohybuje na úrovni jedného percenta, čo pripomína „popularitu“ ukrajinského premiéra Jaceňuka.

Škandál sa v Moldavsku rozhorel v máji 2015, keď na verejnosť prenikla informácia, že z troch veľkých bánk bola nezákonne prevedená zhruba miliarda dolárov na neznáme účty v daňových rajoch. Vzápätí sa spustila neutíchajúca lavína demonštrácií.

Protesty pritom nápadne pripomínajú ukrajinský Majdan, ale s jedným podstatným rozdielom: moldavskí demonštranti žiadajú zmeniť kurz krajiny na proruský. Demokratická strana, ktorá je momentálne pri moci, sa chce predčasným voľbám vyhnúť, keďže by ich s najväčšou pravdepodobnosťou prehrala. Ruskí politológovia považujú moldavskú vládu za súčasť akejsi regionálnej protiruskej koalície, vytvorenej Washingtonom.

Vládny kabinet sa podľa všetkého spolieha na to, že Spojené štáty len tak ľahko nedopustia zmenu prozápadného kurzu Kišiňova. Rast vplyvu opozície je však zjavný: podľa momentálnych odhadov by mohli proruské politické strany s ľahkosťou získať po ďalších voľbách v roku 2018 ústavnú väčšinu.

Foto: archív
Foto: archív