Úvod Politika Deň otvorených dverí v parlamente navštívilo 20000 ľudí

Deň otvorených dverí v parlamente navštívilo 20000 ľudí

Foto: archív

Na Deň otvorených dverí Národnej rady SR, ktorý sa konal na 25. výročie prijatia Ústavy SR, prišlo takmer 20 000 ľudí. Najstarší návštevník parlamentu mal 90 rokov, ktoré oslávil práve na pôde parlamentu, a najmladší tri mesiace. Informovala o tom šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Pri príležitosti štvrťstoročia prijatia slovenskej ústavy sa konalo aj slávnostné zasadnutie parlamentu, na ktorom sa zúčastnili okrem poslancov, členov vlády a prezidenta aj takmer všetci bývalí predsedovia parlamentu od roku 1989 a exprezidenti SR.

V súvislosti s ústavou predseda NR SR Andrej Danko zdôraznil, že je to moderný a kvalitný právny dokument. „Úprimne ma teší, že sme mohli v tomto volebnom období do Ústavy SR zakotviť ochranu slovenskej pôdy a lesov a priradiť ich k národnému bohatstvu Slovenska,“ uviedol. Ako úspech spomenul aj zrušenie tzv. Mečiarových amnestií.

Okrem iného tiež vyzval politických súperov na „korektný, vecný a slušný politický boj“. „Nech negativizmus a kriminalizácia vymiznú z politického súperenia. Oslabujú a ničia slovenskú spoločnosť, chuť a silu ľudí pracovať pre štát. Len pozitívny prístup s mierou pre zodpovednosť posunie Slovensko dopredu,“ doplnil v prejave Danko.

Verejnosť si počas dňa otvorených dverí mohla prezrieť priestory parlamentu i Bratislavského hradu, kam zvyčajne nemá prístup, stretnúť sa s poslancami. Ľudí čakal aj kultúrny program, prehliadka policajnej či vojenskej techniky, svoju prácu predviedli policajti, vojaci či záchranári. Návštevníci mohli vidieť rôzne zbrane, historické uniformy aj policajné autá. Oslavy 25. výročia prijatia Ústavy SR uzavrel galaprogram Zem spieva na hrade, slávnostné salvy a ohňostroj.

Foto: archív
Foto: archív