Úvod Z DOMOVA Denník N pokračuje v diplomovkovom seriáli. Tentoraz je terčom minister Gröhling

Denník N pokračuje v diplomovkovom seriáli. Tentoraz je terčom minister Gröhling

Branislav Gröhling. (Foto: archív)

Ďalšiu diplomovkovú kauzu v súvislosti s vrcholovými politikmi naštartoval opäť Denník N. Po rigoróznej práci niekdajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka a diplomových prácach súčasného predsedu parlamentu Borisa Kollára a poslankyne hnutia Sme rodina Petry Krištúfkovej sa denník zameral na ministra školstva Branislava Gröhlinga.

Gröhling mal získať magisterský titul za diplomovú prácu, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu, pretože podľa Denníka N do nej skopíroval takmer celú svoju bakalársku prácu. Záverečnú prácu obhajoval terajší minister na Paneurópskej vysokej škole. Denník informuje, že v čase, keď sa hovorilo o Kollárovej diplomovke, Gröhling požiadal, aby škola stiahla jeho práce z webu knižnice.

Počas hlasovania v NR SR o dôvere Borisovi Kollárovi Gröhling na sociálnej sieti napísal, že po preverení v centrálnom registri mala jeho práca ešte vyššiu zhodu ako Kollárova. Podľa šéfa rezortu školstva však bola jeho diplomovka v súlade s legislatívou.

„Môžete mať prácu so zhodou 5 percent a bude to plagiát a môžete mať prácu so zhodou 35 percent a bude to originál. Každý školiteľ, oponent a komisia to posudzuje individuálne, a hodnotia, aká miera citácií je prijateľná a aká nie,“ napísal Gröhling v statuse, v ktorom obhajoval svoju diplomovku. Tvrdil pritom, že neexistuje jednotné pravidlo, ktoré by určovalo, aké precento zhody je povolené a aké nie.

Pripomeňme, že minister školstva argumentoval v prípade svojej diplomovky aj tým, že vysokoškolské štúdium sa podľa neho nedá posudzovať na základe jednej záverečnej práce.

Percentuálnu zhodu svojej diplomovej práce, ktorú obhájil v roku 2009, si dal minister preveriť podľa vlastných slov pre zaujímavosť. „Dal som si ju do systému a zhodu som mal 31 percent. Aj podľa dnešných pravidiel je to pre oblasť práva v poriadku,“ obhajoval sa Gröhling.

Minister označil podozrenia ohľadom jeho diplomovej práce za bulvárnu politizáciu tejto témy. Ako uvádza v statuse, jeho diplomová práca tematicky aj obsahovo nadväzovala na bakalárku, pričom bola napísaná pred 11 rokmi.

V danom čase smernica dekana povoľovala, aby maximálne 50 percent diplomovej práce tvorila bakalárska práca toho istého autora. “Túto hranicu som dodržal. Využíval som v nej aj iné zdroje, ktoré uvádzam pod čiarou alebo priamo v texte,” upresnil Gröhling.

Premiérovi Igorovi Matovičovi by bolo ľúto, keby jeho vláda prišla o Branislava Gröhlinga ako ministra školstva. Vyhlásil to v súvislosti so špekuláciami, či by mal Gröhling uvoľniť svoj post pre pochybnosti o jeho diplomovej práci.