Úvod Politika Der Spiegel: USA už nie sú svetovým lídrom

Der Spiegel: USA už nie sú svetovým lídrom

Mike Pence a Donald Trump. (Foto: archív)

Pred niekoľkými dňami vyšiel v nemeckom mienkotvornom týždenníku Der Spiegel zaujímavý článok, v ktorom jeho autor Konstantin Hammerstein tvrdí, že USA už nie sú svetovým lídrom. Svoje postavenie globálneho hegemóna už stratili a ustupujú na všetkých frontoch Rusom a Číňanom. Nič s tým nespraví ani Trumpov poradca Mike Pence, ktorý na mníchovskej bezpečnostnej konferencii vystúpil s prejavom o líderstve USA pod vedením Donalda Trumpa.

Podľa Mikea Pencea sa USA pod vedením Donalda Trumpa znova lídrom celého slobodného sveta. S Penceovými tvrdeniami však Der Spiegel nesúhlasí, autor dokonca tvrdí, že Pence predstavil vo svojej reči “zaujímavý paralelný svet”, ktorý je v rozpore s realitou.

Reči Mike Penceho nikto z Európanov netlieskal. Veď ako inak reagovať na oslavné tirády, v ktorých nekriticky obdivuje Trumpa a označuje ho za “šampióna slobody, pod vedením ktorého sa USA stali tak silnými ako dosiaľ nikdy, americká ekonomika rastie, nezamestnanosť klesá, akcie stúpajú a USA sú opätovne vodcom slobodného sveta”?

Nemci majú smutné skúsenosti s goebbelsovskou propagandou v znamení hesla “Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou”. V nemeckých archívoch sa stále nachádzajú nacistické denníky, ktoré ešte v roku 1944 hovorili o tom, ako úspešne nemecká armáda poráža sovietske vojská na ukrajinských stepiach.

V roku 1945 stále v Nemecku žilo dostatok sfanatizovaných jedincov, ktorí naozaj na základe Goebbelsových článkov verili, že Berlín sa stane hrobom ruských tankov a príde k víťaznému obratu vo vojne. Propagandistické nezmysly nemali ani hodnotu papiera, na ktorom boli vytlačené.

Foto: archív

Mike Pence sa prihováral účastníkom stretnutia z obrovskej obrazovky. Pence okrem iného uviedol, že pod vedením Donalda Trumpa sa vojenské výdavky NATO výrazne zvýšili a organizáciu očakáva obdobie konjuktúry a rozmachu.

S Penceho slovami nesúhlasia viacerí americkí dôstojníci, ktorí otvorene uvádzajú, že sú “znechutení tým, ako sa vo Washingtone hovorí o spojencoch z NATO”. Penceho predstavy sa totálne líšia od skutočnosti. Transatlantické partnerstvo sa dnes nachádza v najhoršej kríze, akú počas sedemdesiatich rokov svojej existencie zažilo.

Podľa viacerých amerických  vojenských odborníkov treba len dúfať, že NATO je dostatočne silné na to, aby prežilo ďalšie dva roky Trumpovej existencie. Napriek Penceho propagandistickým rečiam je jasné, že USA nevedú, ale ustupujú. Priestor, ktorí Američania opúšťajú, pretože majú množstvo problémov a sú pod tlakom, obsadzujú iní. A tí iní –  to je Rusko, Čína a takisto aj  Irán.

Pence však nikdy nezabúda vyberať “výpalné” od spojencov. Tvrdí, že partneri v NATO sú povinní zvýšiť svoje výdavky na obranu (rozumej kupovať americké zbrane) a takisto Nemci musia okamžite odstúpiť od Nord Stream 2, pretože ako vraj majú Američania zabezpečovať obranu západných spojencov, keď sú Európania závislí energeticky na východe?

Foto: archív

Penceho srdcovou záležitosťou je však Izrael, za jeho záujmy lobuje už desiatky rokov. Na druhej strane označuje Irán za vražedný režim a sponzora svetového terorizmu. Obviňuje ho z propagácie antisemitizmu a tlačí na európskych spojencov, aby podľa amerického vzoru aj oni okamžite odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a pripojili sa k americkým sankciám proti tejto krajine. Politiku Izraela pod vedením Netanjahua voči Palestínčanom na okupovaných palestínskych územiach však Pence kritike nepodrobuje.

Európania v Mníchove počúvali Penceho prejav s kamennými tvárami. Z jeho prejavu bolo zrejmé, že nejde o dialóg, ale že diktuje rozkazy, ktoré musia Európania poslúchať. O partnerstve v Penceho svete nemôže byť ani reči. Navyše, okamžite po skončení jeho vystúpenia sa obrazovka vypína. Čas na nepríjemné otázky neexistuje, čo takisto svedčí o amerických predstavách “dialógu”.

Američania s Európanmi nediskutujú, sú vládcovia, ktorí vydávajú rozkazy a tie sa snažia plniť nimi financované elity v európskych štátoch a v Bruseli. Pozícia USA sa neustále zhoršuje – kto neverí, nech sa pozrie do minulosti. Ako naznačuje autor článku v magazíne Der Spiegel, Američania v roku 2019 už nie sú hegemónom ako v roku 1989 či 2001 a dokonca sú na tom neporovnateľne horšie ako v roku 2014. A to nabáda k radosti.