Ubytovanie bude štát zdaňovať menej. Namiesto 20-percentnej dane z pridanej hodnoty by mala sadzba od januára 2019 klesnúť na desať percent. Oznámil to predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko s tým, že sa na tom dohodol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Legislatívny proces by sa mal začať v septembri.

V rámci pripravovaného vládneho balíčka navrhuje vládny Smer zníženie dane na nulu pri plienkach či výžive pre malé deti. V minulosti znížil DPH aj na základné potraviny, a to na desať percent. Zatiaľ nie je jasné, na koľko vyjde štát pokles DPH a ako sa zabezpečí, aby z toho profitovali aj spotrebitelia, a nielen podnikatelia v cestovnom ruchu.

Rekreačné poukazy za 500 eur
Zníženie DPH za ubytovacie služby má ísť ruka v ruke s ďalšou injekciou domácemu cestovnému ruchu, a tú majú poskytnúť rekreačné poukazy. Tie už legislatívne pripravuje ministerstvo dopravy. Rezort uvažuje, že 55 percent z hodnoty poukazu by mal hradiť zamestnávateľ, 45 percent by si platil sám zamestnanec, pričom poskytnutá suma by bola oslobodená od daní a odvodov. Poskytnutie aj využitie rekreačného poukazu by však bolo dobrovoľné, podobne ako pri úľavách na 13. a 14. platy. Ich hodnota by mala byť 500 eur.

Funfovať majú podobne ako stravné lístky – podieľať by sa na nich mali spoločne zamestnávatelia aj zamestnanci, pričom z celkovej sumy firma zaplatí 275 eur a zamestnanec si doplatí 225 eur. Nárok na rekreačný poukaz by mal mať zamestnanec, ktorý vo firme odpracoval minimálne dva roky.

Rezort dopravy navrhuje, aby sa ním dalo zaplatiť za ubytovanie na území Slovenska, pričom by muselo ísť aspoň o dve noci. Legislatívny návrh ráta s poukazmi v elektronickej podobe, ale v menej rozvinutých regiónoch či v menších zariadeniach, ktoré nedisponujú terminálom, by stačilo vypýtať si od ubytovacieho zariadenia daňový doklad a ten by zamestnávateľ zaplatil.

Štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček si od opatrenia sľubuje aj pomoc menej rozvinutým regiónom, kde je práve cestovný ruch jediným fungujúcim odvetvím.

Chystané zmeny podnikatelia v cestovnom ruchu vítajú. Prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák pripomenul, že v turizme na Slovensku podniká niekoľko tisíc živnostníkov, malých a stredných podnikov. Tí však na seba viažu ďalšie služby. Pozitívny postoj zaujala aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.

“Rád by som poďakoval všetkým aktérom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o presadenie zníženia DPH na ubytovacie služby a zavedenia rekreačných poukazov pre zamestnancov. Dodnes sme konkurenčne hendikepovaní oproti okolitým krajinám, ktoré to už dávno zaviedli a plánujú ďalšie kroky na posilnenie podpory rozvoja cestovného ruchu,” povedal na margo pripravovaných zmien pre portál napalete.sk predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Klaster Orava Maroš Badáň.

Andrej Danko presadzuje program svojej strany v oblasti cestovného ruchu. (Foto: Michaela Kolimárová)

Danko: Cestovný ruch by mohol tvoriť podstatnú časť HDP
Hotelieri nižšiu DPH v cestovnom ruchu oceňujú, no analytici nie sú o benefitoch pre ekonomiku celkom presvedčení. Ubytovanie by pravdepodobne mierne zlacnelo, nemožno však očakávať zníženie cien presne o desať percent. Cenový koeficient by sa podľa hotelierov znížil a peniaze ušetrené na daniach by mohli investovať do skvalitnenia služieb.

Analytici sa však pýtajú, prečo daňovo zvýhodniť práve tento sektor a neznížiť DPH celoplošne. Na druhej strane, nižšiu DPH na ubytovacie a stravovacie služby nemajú v EÚ už len Slovensko, Dánsko a odchádzajúci Briti. Slovensko má pritom najväčší počet minerálnych a termálnych prameňov a rozvinuté kúpeľníctvo – napriek tomu, že táto oblasť je finančne poddimenzovaná.

„S veľkou náručou sa otvárame tým, ktorí sem prichádzajú postaviť sklady, haly a montovať motorové vozidlá, ale takú istú veľkú náruč by sme mali mať k ľuďom, ktorí tu podnikajú v cestovnom ruchu. Dokážeme dávať investičné stimuly každému, kto u nás zaklope, a pánboh zaplať každému investorovi, ktorý nájde Slovensko,“ povedal šéf parlamentu.

Do konca júna by chcel zorganizovať konferenciu pre cestovný ruch. „Chcel by som, aby tak, ako je to v Rakúsku, podstatnú časť tvorby hrubého domáceho produktu tvoril cestovný ruch,“ tvrdí Andrej Danko. Združenia v cestovnom ruchu podľa neho volajú po jednotnej prezentácii slovenského turizmu v zahraničí.

„V budúcnosti by sme mali zvážiť zriadenie ministerstva pre cestovný ruch, možno v kombinácii s oblasťou športu,“ vyhlásil šéf národniarov. 

„Chcem presadiť, aby zamestnávatelia budovali podnikové rekreačné chaty, ako to bolo v minulosti,“ predstavil svoju víziu Andrej Danko. Myšlienka samostatného ministerstva pre cestovný ruch nie je nová – pred dvanástimi rokmi o nej uvažoval aj dnes už zosnulý podpredseda Národnej rady SR a HZDS Viliam Veteška. Svoje zámery nestihol zrealizovať.

Foto: archív