Úvod ZO ZAHRANIČIA Desaťtisíce ľudí sa na pražskom Žofíne lúčia s Karlom Gottom

Desaťtisíce ľudí sa na pražskom Žofíne lúčia s Karlom Gottom

Foto: archív

Na pražskom Žofíne sa ľudia lúčia so spevákom Karlom Gottom. V českej metropole sa schádzajú fanúšikovia zo všetkých kútov Česka i zo zahraničia. Záujem o rozlúčku je obrovský. Na celú situáciu dozerá približne 130 policajtov a strážnikov mestskej polície Podľa českých médií meral rad čakajúcich už v dopoludňajších hodinách takmer kilometer.

Medzi prvými, ktorí sa prišli rozlúčiť s Karlom Gottom, bol hudobník Karel Vágner. Prevádzkový riaditeľ Žofína Jan Hrubý vyčíslil čas na rozlúčku na tri sekundy pre každého – na položenie kytice a poklonu. „Viem, znie to smiešne, ale len tak môžeme uspokojiť približne 54-tisíc ľudí,“ dodal. Ľudia si čakanie krátili spievaním a púšťaním piesní Karla Gotta.

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967.

Podľa českých médií meral rad čakajúcich už v dopoludňajších hodinách takmer kilometer. (Foto: archív)

Počas kariéry vydal viac ako sto albumov. Účinkoval aj vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014), či v rozprávkach Z pekla štěstí 2 (2001) alebo Keď draka bolí hlava (2018).

Gott je držiteľom 42 Zlatých slávikov, viacerých cien Týtý, Zlatých a Platinových platní a ceny Zlatá ihlica. Počas svojej speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe, USA, Kanade, Číne, Austrálii či Japonsku a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov po boji s leukémiou.

Rozlúčka s Karlom Gottom v pražskom Žofíne: