Úvod Z DOMOVA Desaťtisícom štátnych zamestnancov budú znižovať platy. Viac dostanú učitelia a sestry

Desaťtisícom štátnych zamestnancov budú znižovať platy. Viac dostanú učitelia a sestry

Foto: archív

Začalo sa zoštíhľovanie štátu. Úrady už štátnym zamestnancom oznamujú, že im znížia výplaty. Niekomu zoberú viac, inému menej. A niektorí úradníci môžu prísť dokonca o prácu. Želaný výsledok je, aby celý byrokratický aparát zlacnel o 150 miliónov eur.

Prvým úradníkom už ich šéfovia oznámili znižovanie platov. Informáciu televízii Markíza potvrdili zamestnanci úradov v Trenčíne a v Bratislave. Škrty ušetria štátu ešte každé desiate euro z osobných nákladov.

„10 percent mzdovej obálky na úradníkov v štátnej správe vychádzan na približne 150 miliónov eur. Počítame s tým od budúceho roka,“ povedal riaditeľ Útvaru hodnota za peniaze Štefan Kišš.

Je na každom úrade – od úradu vlády po akýkoľvek okresný úrad, aby posúdil dôležitosť každého svojho úradníka osobitne. Plošné škrty o desať percent by sa podľa experta minuli účinku.

Recept na redukčnú diétu úradov písali analytici Útvaru hodnoty za peniaze dva roky. Začali za Pellegriniho a výsledok ich práce si po voľbách osvojila Matovičovavláda. Odborová organizácia zastupujúca zamestnancov štátu tvrdí, že nikto s nimi o znižovaní platov ani o prepúšťaní nerokoval.

„Ešte 6. júla nás minister práce na osobnom stretnutí informoval, že šetrenie by sa malo dotknúť tovarov a služieb. Dnes je to už inak. Na niektorých úradoch už prichádza k šetreniu, ale na zamestnancoch,“ povedala odborová predáčka vo verejnej správe Milena Rácová. Ušetrené peniaze si štát nenechá. Chce z nich platiť mzdy učiteľov a prilákať nové zdravotné sestry.