Úvod ZO ZAHRANIČIA Die Welt: Putin dokázal jedinou vetou prudko znížiť ceny plynu v Európe

Die Welt: Putin dokázal jedinou vetou prudko znížiť ceny plynu v Európe

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimír Putin dokázal jedinou vetou ovplyvniť zníženie cien plynu v Európe. Informuje o tom nemecký denník Die Welt. Putin totiž Gazpromu nariadil, aby začal plánovite zvyšovať objem paliva v európskych podzemných zásobníkoch v Rakúsku a Nemecku.

Šéf spoločnosti Alexej Miller ubezpečil, že koncern to urobí, pričom ruský prezident nariadil, aby ho v priebehu zvyšovania informovali. Gazprom dosiahol plánovanú úroveň operatívnej zásoby plynu v ruských plynojemoch v objeme 72,6 miliardy kubíkov, bude však napĺňaní pokračovať až do 8. novembra.

„Táto takmer náhodná poznámka Vladimíra Putina umožnila, aby si európsky plynový trh s úľavou vydýchol,“ uvádza sa v článku. Autor článku poznamenal, že po Putinových slovách sa znížili ceny zemného plynu v Holandsku o 15 percent.

„Energetická kríza v Európe ukázala, že Rusko nesporne dominuje na trhu. Zatiaľ nie je jasné, koľko plynu navyše dodá ruská spoločnosť, alebo ide o objemy dodávok, ktoré už boli sľúbené skôr. Trhy však na to zareagovali okamžite,“ píše denník.

Ceny energetických nosičov v Európe sa prudko zvýšili v posledných mesiacoch. Začiatkom augusta predstavovala zúčtovacia cena plynového futures podľa indexu holandského TTF okolo 515 dolárov za tisíc kubických metrov, a do konca septembra sa zvýšila dvojnásobne. Ceny plynu sa začali znižovať po tom, ako bolo 6. októbra dosiahnuté historické maximum – 1937 dolárov.

Odborníci sa domnievajú, že zdraženie suroviny bolo spojené s nízkou úrovňou naplnenia európskych plynojemov, a tiež s veľkým dopytom po LNG v Ázii. Vladimír Putin podotkol, že nedostatok plynu je výsledok ekonomickej politiky Európskej komisie.

Okrem toho z USA a Blízkeho východu bolo dodaných o osem miliárd kubíkov plynu menej, zatiaľ čo Gazprom zvýšil export o 11 miliárd kubíkov. Rusko plní svoje záväzky pre dodávky plynu do Európy s prekročením limitu.

Pokyn prezidenta Vladimíra Putina zvýšiť čerpanie do európskych podzemných zásobníkov po ôsmom novembri platí aj naďalej, oznámil novinárom hovorca hlavy ruského štátu Dmitrij Peskov.