Úvod Ekonomika Dlhy spláca polovica Slovákov

Dlhy spláca polovica Slovákov

Foto: archív

Až 51 percent Slovákov spláca nejaký úver. Viac ako tretina dlžníkov nemá zamestnanie a nachádza sa v horšej finančnej situácii. Vyplýva to z prieskumu Millward Brown pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Úver má takmer rovnaký počet mužov a žien, najčastejšie vo veku 35 až 44 rokov). Najviac si požičiavajú ľudia z miest s počtom obyvateľov od 10-tisíc do pol milióna, najmenej Slováci žijúci na dedine s počtom obyvateľov do tisíc.

„Nie je alarmujúci ani tak samotný podiel zadlžených Slovákov, ako skôr fakt, že ide z významnej časti o ľudí bez zamestnania, navyše žijúcich v stredných mestách, kde sa všeobecne práca hľadá horšie. Ľudia, ktorí si v takej situácii vezmú úver, sa vystavujú značnému riziku, že sa dostanú do omeškania so splácaním. Tomu zodpovedá i zistenie, že 17 percent zadlžených ľudí má v pláne vziať si ďalší úver,“ konštatuje Markéta Kolářová zo spoločnosti KRUK.

Vziať si úver v tomto roku plánuje zhruba každý desiaty Slovák, spravidla s cieľom zaobstarania bývania (42 percent), vybavenia bytu (25 percent) alebo nákupu vozidla (24 percent). Úvery si berú predovšetkým ľudia, považujúci svoje znalosti o finančnom trhu za veľmi vysoké.

Priemerná zadlženosť Slovákov v rámci spotrebných úverov (bez zahrnutia hypoték) je pomerne nízka, muži v priemere dlhujú 1 180 eur, zatiaľ čo ženy necelých 900 eur. Najviac sú dlžní obyvatelia Košického kraja (v priemere 3 800 eur), najmenej ľudia z Bratislavy (priemerne 3 400 eur).

„Minulý rok nahrával predovšetkým hypotékam, ktorých úrokové sadzby klesli na rekordne nízku úroveň. Zadlžovanie spojené s investíciami podporovala i zlepšujúca sa ekonomická situácia a veľmi nízka nezamestnanosť.

Mnoho ľudí si však požičiava i na bežnú prevádzku domácnosti a splácanie starších dlhov, čo ich postupne dostáva do veľmi zložitej situácie, keď musia splácať stále narastajúce dlhy. O to dôležitejšie je, aby si dlžníci odkladali dostatok peňazí bokom, na pokrytie svojich záväzkov v prípade straty zamestnania alebo choroby,“ dodáva Kolářová.