Úvod Tipy & rady Dĺžka vetrania závisí od ročného obdobia

Dĺžka vetrania závisí od ročného obdobia

Foto: archív

Správne vetranie zabraňuje vzniku plesní a eliminuje rosenie okien. Je to však aj dôležitý faktor vplývajúci na naše pohodlie a zdravie. Viete, ako správne vetrať?

Dĺžka vetrania závisí od ročného obdobia. Treba ho však prispôsobiť aj dobre tesniacim plastovým oknám. Dôležité je, aby sa v interiéri nehromadila vlhkosť a nevytvárali sa vhodné podmienky pre vznik plesní. Preto treba vetrať pravidelne a vždy tak, aby sa všetok vzduch v miestnosti vymenil.

Počas vetrania v chladnejších mesiacoch v izbe vypneme kúrenie, najmä pre úsporu energií. A ako dlho nechať otvorené okná? Závisí to od vonkajšej teploty aj veľkosti priestoru. Platí známa úmera – čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať.

V zime by malo stačiť 4-6 minút, na jar a jeseň 10 až 20 minút. V lete je dobré nechať otvorené okno 30 minút. Ráno treba päť minút otvoriť okná dokorán vo všetkých miestnostiach, v priebehu dňa vetrajte v závislosti od vlhkosti v miestnosti.

Zvoliť správnu dĺžku vetrania v zime pomôže jednoduché pravidlo: po otvorení okna sa vnútorné sklá zarosia. Keď po chvíli rosa sama zmizne, relatívna vlhkosť vzduchu vonku a vnútri je vyrovnaná a okná možno zavrieť. Pri správnom vetraní sa vymení vzduch v miestnosti, ale neochladia sa vnútorné steny.

Počas leta urobte na chvíľu prievan. Ten dokáže nielen vniesť čerstvý vzduch do priestoru, ale ho aj výrazne ochladiť počas horúcich letných dní. Vetraním v noci sa vyhnete priamemu slnku, ktoré dom alebo byt počas celého dňa nahrieva.