Úvod Zaujímavé Dĺžka vetrania závisí od ročného obdobia

Dĺžka vetrania závisí od ročného obdobia

Foto: archív

Správne vetranie obytných a pracovných priestorov zabraňuje vzniku plesní a eliminuje rosenie okien. Je to však aj dôležitý faktor vplývajúci na naše pohodlie a zdravie. Mnoho ľudí však nevie, ako správne vetrať.

Dĺžka vetrania závisí od ročného obdobia. Treba ho však prispôsobiť aj dobre tesniacim plastovým oknám. Dôležité je, aby sa v interiéri nehromadila vlhkosť a nevytvárali sa vhodné podmienky pre vznik plesní. Preto treba vetrať pravidelne a vždy tak, aby sa všetok vzduch v miestnosti vymenil.

Počas vetrania v chladnejších mesiacoch v izbe vypneme kúrenie, najmä pre úsporu energií. A ako dlho nechať otvorené okná? Závisí to od vonkajšej teploty aj veľkosti priestoru. Platí známa úmera – čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať.

V zime by malo stačiť 4 – 6 minút, na jar a jeseň 10 až 20 minút. V lete je dobré nechať otvorené okno 30 minút. Ráno treba päť minút otvoriť okná dokorán vo všetkých miestnostiach, v priebehu dňa vetrajte v závislosti od vlhkosti v miestnosti.

Zvoliť správnu dĺžku vetrania v zime pomôže jednoduché pravidlo: po otvorení okna sa vnútorné sklá zarosia. Keď po chvíli rosa sama zmizne, relatívna vlhkosť vzduchu vonku a vnútri je vyrovnaná a okná možno zavrieť. Pri správnom vetraní sa vymení vzduch v miestnosti, ale neochladia sa vnútorné steny.

Počas leta je vhodné na chvíľu vyvolať na chvíľu prievan. Ten dokáže nielen vniesť čerstvý vzduch do priestoru, ale ho aj výrazne ochladiť počas horúcich letných dní. Vetraním v noci sa vyhnete priamemu slnku, ktoré dom alebo byt počas celého dňa nahrieva.