Úvod Spoločnosť Do diaľničného mosta v Janove tesne pred zrútením udrel blesk

Do diaľničného mosta v Janove tesne pred zrútením udrel blesk

Foto: archív

V utorok dopoludnia sa v talianskom Janove zrútila časť diaľničného mosta s tragickými dôsledkami. Podľa výpovedí viacerých svedkov do konštrukcie mosta tesne predtým udrel blesk. Uviedla to na svojej webovej stránke tlačová agentúra ANSA.

Zrútila sa 200-metrová časť mostovky, nachádzajúca sa 45 metrov nad zemou. Podľa oficiálnych informácií zomrelo 35 ľudí vrátane jedného dieťaťa, 13 ľudí, z ktorých dvoch vytiahli hasiči z trosiek, utrpelo zranenia a 10 je zatiaľ nezvestných.

Podľa vyjadrenia hasičky Amalie Tedeschiovej pre verejnoprávnu televíznu stanicu RAI, ktoré prevzala AP, bolo zrútením mosta zasiahnutých 30 – 35 osobných vozidiel a tri nákladné. Medzi nimi bol podľa Českej televízie aj český kamión, ktorého vodič nehodu prežil. Niekoľko nákladných áut dopadlo do rieky Polcevera, jeden kamionista stihol zastaviť vozidlo tesne pred chýbajúcou časťou mosta.

Foto: archív

V čase tragédie bola v oblasti silná búrka. Na moste vybudovanom ešte v 60. rokoch 20. storočia prebiehali údržbové práce. Úrady vyslovili podozrenie, že príčinou havárie mohlo byť oslabenie železobetónovej konštrukcie.

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli napísal na sieti Twitter, že zrútenie mosta je „nesmiernou tragédiou“. Minister vnútra Matteo Salvini vo svojom príspevku uviedol, že sleduje situáciu „minútu po minúte“. Na mieste udalosti podľa neho zasahuje okrem iných zložiek aj približne 200 hasičov. Zranených prepravovali do nemocníc pomocou vrtuľníkov.

Foto: archív

Železobetónový Morandiho most, známy aj ako most cez Polceveru, je súčasťou diaľnice A10 medzi Janovom a taliansko-francúzskou štátnou hranicou. Okrem rieky Polcevera sa pod mostom nachádzajú železničné koľaje, priemyselný areál, ale aj obytné domy. Tie po zrútení konštrukcie preventívne evakuovali, uviedla ANSA. V dôsledku havárie skolabovala doprava v celom Janove. Hasiči tiež vyjadrili obavy z možného výbuchu plynovodov, ktoré vedú pod zrúteným mostom.

Zrútený most v Janove: