Úvod Spoločnosť Do konca storočia sa má počet ľudí na Zemi zdvojnásobiť

Do konca storočia sa má počet ľudí na Zemi zdvojnásobiť

Foto: archív

Na Zemi žije v súčasnosti 7,6 miliardy ľudí. Pred dvesto rokmi sa pritom ich počet pohyboval okolo jednej miliardy. Populácia na planéte bude pravdepodobne rásť aj v budúcnosti: podľa viacerých predpovedí sa do konca 21. storočia viac ako zdvojnásobí. Iné predpovede vravia, že do roku 2050 sa počet ľudí vyšplhá k 10 miliardám, ale potom sa populačný rast spomalí a ku koncu storočia ich bude 11,2 miliardy.

Podľa ďalšieho scenára sa pôrodnosť zníži tak, že v roku 2100 bude Zem obývať len 7,3 miliardy ľudí. Mnohí vedci sa pritom netaja obavami z preľudnenia. Experti síce neuvádzajú presný údaj, koľko ľudí je naša planéta schopná uživiť, ale najčastejšie sa hovorí o 10 miliardách.

Svetová populácia začala výrazne narastať až v posledných storočiach. Pred 12 tisícročiami žili na celej Zemi len 4 milióny ľudí. Tempo rastu populácie sa pred rokom 1800 pohybovalo hlboko pod jedným percentom, ale boli aj dlhé obdobia, keď ľudí ubúdalo.

Rapídny rast populácie v 20. storočí vyvolalo niekoľko faktorov. Patrí k nim napríklad moderná medicína alebo vzostup životnej úrovne, vďaka čomu stúpol počet ľudí, ktorí sa dožívajú reproduktívneho veku. Tieto trendy nezmenili dokonca ani dve svetové vojny – napriek desiatkam miliónov ľudských obetí sa vývoj počtu obyvateľstva nezmenil.

Trend pôrodnosti sa však začal znižovať v posledných desaťročiach. Kým na začiatku 70. rokov 20. storočia pripadalo na ženu priemerne 4,5 dieťaťa, v roku 2015 to bolo už len 2,5 dieťaťa. Podľa demografov bude populácia väčším tempom v budúcnosti pribúdať len v subsaharskej Afrike.

Foto: archív