Úvod Politika Do Nemecka sa vrátia deti bojovníkov ISIS

Do Nemecka sa vrátia deti bojovníkov ISIS

Foto: archív

Nemecké úrady predpokladajú, že sa do krajiny vráti približne sto detí nemeckých občanov, ktorí sa v minulosti vybrali na Blízky východ bojovať v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát (ISIS). Do Iraku a Sýrie odišlo v posledných rokoch podľa údajov nemeckých úradov zhruba 960 ľudí. Počet odchádzajúcich postupne klesal podľa toho, ako slabla sila radikálov a Islamský štát bol postupne potláčaný.

V roku 2014 odišlo 310 ľudí, o tri roky neskôr ich už bolo len 70. Približne jedna tretina sa vrátila do Nemecka, nezistený počet ich však prišiel v bojoch v radoch ISIS o život. Veľké územné straty, ktoré ISIS v poslednom čase zaznamenal, viedli k návratu rodinných príslušníkov niektorých z jeho bojovníkov do Nemecka. Berlín je pritom zo zákona povinný umožniť vstup do krajiny osobám s nemeckým občianstvom.

Nemecké úrady očakávajú, že sa do krajiny pravdepodobne vráti „nízke trojmiestne číslo maloletých, z ktorých väčšina budú batoľatá a malé deti“. Nemecké ministerstvo vnútra zatiaľ návrat významného počtu bývalých bojovníkov Islamského štátu nezaznamenalo. Riaditeľ nemeckej civilnej kontrarozviedky Hans-Georg Maassen uviedol, že „vlna návratu džihádistov sa ešte nezačala, pozorujeme však snahy dostať ženy, deti a mladistvých do bezpečia“.

Foto: archív