Úvod Spoločnosť Do roku 2030 môže obezita postihnúť až dve tretiny Európanov

Do roku 2030 môže obezita postihnúť až dve tretiny Európanov

Foto: archív

Európania podľa vedcov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) priberajú nevídaným tempom. Na vine je najmä súčasný životný štýl, založený na posedávaní a polihovaní. Ľuďom chýba pohyb. Väčšina sa do práce privezie autom alebo autobusom, mnohí majú sedavé zamestnanie a po náročnom pracovnom dni oddychujú posediačky pri televízii.

Lekári sa obávajú, že by do roku 2030 mohla obezita postihnúť až dve tretiny obyvateľov Európy. Nadváha pritom spôsobuje množstvo problémov, predovšetkým zdravotných. K tým najzávažnejším patria onkologické ochorenia, cukrovka či choroby srdcovo-cievneho systému. Nezanedbateľné sú však aj sociálne a psychické dôsledky nadváhy.

Podľa sociologických štúdií sú pre vyššiu váhu častejšie diskriminované ženy. Neraz pre svoj vzhľad trpia komplexmi menejcennosti či dokonca upadajú do depresií, keďže súčasná spoločnosť preferuje u žien štíhlosť ako jeden zo znakov úspechu. Nadváha sa pritom podvedome spája s neúspechom. Je prekvapujúce, že u opačného pohlavia to tak nefunguje – aj obéznych mužov spoločnosť bez problémov považuje za úspešných.