Úvod ZO ZAHRANIČIA Do roku 2030 môže obezita postihnúť až dve tretiny Európanov

Do roku 2030 môže obezita postihnúť až dve tretiny Európanov

Foto: archív

Európania podľa Svetovej zdravotníckej organizácie priberajú nevídaným tempom. Na vine je najmä súčasný životný štýl. Ľuďom chýba pohyb. Väčšina sa do práce privezie autom alebo autobusom, mnohí majú sedavé zamestnanie a po náročnom pracovnom dni oddychujú posediačky pri televízii.

Lekári sa obávajú, že by do roku 2030 mohla obezita postihnúť až dve tretiny obyvateľov Európy. Nadváha pritom spôsobuje množstvo problémov, predovšetkým zdravotných. K tým najzávažnejším patria onkologické ochorenia, cukrovka či choroby srdcovo-cievneho systému. Nezanedbateľné sú však aj sociálne a psychické dôsledky nadváhy.

Podľa sociologických štúdií sú pre vyššiu váhu častejšie diskriminované ženy. Neraz pre svoj vzhľad trpia komplexmi menejcennosti či dokonca upadajú do depresií, keďže súčasná spoločnosť preferuje u žien štíhlosť ako jeden zo znakov úspechu.

Nadváha sa pritom podvedome spája s neúspechom. Je prekvapujúce, že u opačného pohlavia to tak nefunguje – aj obéznych mužov spoločnosť bez problémov považuje za úspešných.