Úvod Politika Do Talianska preniklo na lodiach 50 moslimských teroristov

Do Talianska preniklo na lodiach 50 moslimských teroristov

Foto: archív

Medzinárodná policajná organizácia Interpol koncom minulého roka varovala, že do Talianska preniklo na lodiach 50 predpokladaných bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) a pokúsia sa dostať do iných európskych krajín. Informoval o tom britský denník The Guardian, ktorý píše, že zoznam predpokladaných džihádistov má k dispozícii.

Zoznam vypracoval generálny sekretariát Interpolu a 29. novembra ho poslal talianskemu ministerstvu vnútra, ktoré ho následne rozoslalo národným protiteroristickým agentúram v celej Európe, uvádza Guardian. Na zozname sú podľa neho iba tuniskí občania, z ktorých niektorí boli identifikovaní úradníkmi, keď dorazili do Talianska.

Dokument uvádza ich krstné mená, priezviská a dátum narodenia. Podľa odhadov OSN sa k ISIS v Sýrii a Iraku pridalo približne 5 500 Tunisanov, čo je najviac zo všetkých krajín. Po nedávnom rozdrvení „kalifátu“ však panujú obavy, že bývalí bojovníci ISIS sa môžu pokúsiť o útoky v Európe, poznamenal britský denník.

Ako ďalej píše, štyria Tunisania na zozname Interpolu sú pre európske tajné služby už známymi menami. Podľa správy Interpolu jeden z nich „už mohol prekročiť taliansko-francúzske hranice, aby sa dostal do departmentu Gard na juhu Francúzska“. Nemenovaný európsky predstaviteľ pôsobiaci v oblasti boja proti terorizmu pre Guardian uviedol, že Tunisania mohli priplávať na Sicíliu medzi júlom a októbrom 2017, a to na rybárskych lodiach alebo malých plavidlách, ktoré sa potom našli opustené na pláži.