Úvod Veda & Tech Do vesmíru po prvý raz vzlietla raketa s recyklovanou časťou

Do vesmíru po prvý raz vzlietla raketa s recyklovanou časťou

Foto: archív

Americká súkromná spoločnosť SpaceX ako prvá opakovane použila prvý stupeň nosnej rakety na vynesenie družice SES-10 na obežnú dráhu Zeme. Na historický let sa raketa Falcon 9 vydala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Táto odpaľovacia rampa sa využívala aj na misie Apollo pri letoch na Mesiac či štart raketoplánov.

Rakety sú tradične na jedno použitie – ich rozličné časti sa počas letu do vesmíru postupne oddelia a zničia. Prídavný urýchľovač rakety Falcon-9 sa po vykonaní letu úspešne vrátil na Zem a pristál na plošine plávajúcej v Atlantickom oceáne; stalo sa tak desať minút po štarte.

Zakladateľ spoločnosti SpaceX, miliardár Elon Musk označil tento štart za obrovský míľnik v dejinách dobývania vesmíru: „Znamená to, že bude možné viackrát použiť prídavný urýchľovač, ktorý je najdrahšou súčasťou celej rakety. Dúfam, že to bude znamenať veľkú revolúciu pre vesmírne lety.“

Znovupoužiteľné rakety sú všeobecne považované za kľúč k znižovaniu nákladov na vesmírne lety v období, keď sa americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) čoraz častejšie obracia na súkromné spoločnosti ohľadne prepravy zásob a eventuálne i astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Spoločnosť SpaceX po prvý raz uspela pri návrate prvého stupňa rakety na Zem v roku 2015. Ide o zároveň prvú súkromnú spoločnosť, ktorej sa podarilo úspešne zavŕšiť vesmírnu misiu vrátane letov k ISS. SpaceX uskutočnila už vyše 30 úspešných štartov a chce ako prvá zrealizovať i komerčné lety pasažierov do vesmíru.