Úvod Zaujímavé Dôchodca prerobil chodby v paneláku v barokovom štýle

Dôchodca prerobil chodby v paneláku v barokovom štýle

Foto: archív

Vladimir Čajka, dôchodca z ukrajinského Kyjeva, pätnásť rokov premieňal schodisko svojho bytového domu. Komunistická budova sa vďaka jeho úsiliu zmenila na majstrovské dielo pripomínajúce zámky 17. a 18. storočia. Čajku oddávna fascinoval interiér hradov a zámkov. Roky pracoval na stavbách a opravách rôznych budov, kde získal potrebné zručnosti.

Po vážnej nehode v roku 1997 ostal na invalidnom dôchodku. Odrazu mal množstvo voľného času. Veľmi dobre poznal dekoratívny štýl francúzskych zámkov zo 17. storočia, stavebné materiály boli lacné a keď mu kamarát poskytol rôzne formy na odlievanie, pustil sa do práce.

Zvolil si náročný štýl. Aj keď je v súčasnosti uprednostňovaný minimalizmus, jemu sa pompézna nádhera jednoducho páči. Pacoval veľmi precízne, napríklad strop prvého poschodia prerábal štyrikrát, kým nebol úplne spokojný. Dnes sú hotové tri poschodia, pričom každý detail je dokonalý.

Vďaka zložitým vzorom omietok, pozláteným motívom a portrétom aristokratov pôsobí miesto ako interiér očarujúceho francúzskeho zámku. Čajkovi podľa vlastných slov práca na rekonštrukcii bytového domu pomohla prekonať jeho osobné problémy. Potešila ho aj pozitívna reakcia susedov. Žiaľ, výrazné zvýšenie cien materiálov mu znemožnilo pokračovať v projekte.

K najpôsobivejším častiam budovy patrí odpadková šachta, premenená na zlatý stĺp. Niektorí susedia sa dokonca zdráhajú používať ho na pôvodný účel. Na dom sa chodia pozerať ľudia z okolia a dokonca sa tu radi fotia novomanželia.