Úvod Z DOMOVA Dôchodkový vek sa bude opäť zvyšovať

Dôchodkový vek sa bude opäť zvyšovať

Foto: archív

Dôchodkový vek by sa mal opäť zvýšiť. Navrhuje to rezort práce v pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení. Ministerstvo práce chce vraj takto zabezpečiť udržateľnosť prvého piliera a stabilitu dôchodkového systému.

Seniorov pribúda, a tak rastú aj náklady na dôchodkový systém. Vek odchodu do dôchodku by sa mal preto opäť zvyšovať podľa toho, ako bude rásť stredná dĺžka života. Práve takýto spôsob zvyšovania dôchodkového veku u nás platil pred jeho zastropovaním na 64 rokov.

Štátna pokladnica si však podľa člena rozpočtovej rady Jána Kotiana už nemôže dovoliť, aby ľudia odchádzali do dôchodku v pevne určenom veku. Novinky v dôchodkovom systéme nadväzujú na ústavný zákon, ktorý parlament schválil koncom minulého roka.

Súčasťou zmien je aj možnosť, aby pracujúce deti prispievali na dôchodky svojich rodičov tým, že by im venovali časť svojich odvodov alebo daní. Ďalej ide o napríklad o zavedenie individuálneho dôchodkového stropu.

Ten by znamenal, že nárok odísť do penzie by mnohým vznikol po 40 odpracovaných rokoch. Človek, ktorý začal pracovať ako 19-ročný, by si tak mohol užívať dôchodok už po dosiahnutí veku 59 rokov. Zmeny v dôchodkovom systéme by vláda a parlament mali začať schvaľovať v lete.