Úvod Spoločnosť Dôchodkový vek sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

Dôchodkový vek sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

Foto: archív

Dôchodkový vek na Slovensku sa bude zverejňovať päť rokov dopredu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení z dielne koaličnej strany Most-Híd, ktorú definitívne schválil parlament. Po novom sa má každoročne vydávať opatrenie, určujúce dôchodkový vek na príslušný rok v predstihu piatich rokov.

Zmení sa tiež to, že sa bude dôchodkový vek určovať na roky a mesiace, nie na roky a dni, ako je to v súčasnosti, čím bude dôchodkový vek podľa poslancov lepšie zapamätateľný. Dôchodkový vek poistenca, ktorý v budúcom roku dovŕši 62 rokov, by mal byť 62 rokov a 6 mesiacov.

V roku 2020 by mal dosiahnuť 62 rokov a 8 mesiacov, v roku 2021 má byť stanovený na 62 rokov a 10 mesiacov, v roku 2022 má byť 63 rokov a v roku 2023 má byť stanovený na 63 rokov a 2 mesiace. Inšpiráciou na zmenu zákona bol pre poslancov dôchodkový systém v Českej republike, ktorý taktiež ustanovuje dôchodkový vek na dlhšie obdobie do budúcnosti.

Dôchodcovia tak vďaka prijatiu novely pôjdu v budúcom roku do dôchodku o niečo skôr, ako by šli podľa opatrenia rezortu práce, keďže sa mal dôchodkový vek na budúci rok predĺžiť na 62 rokov a 202 dní. Návrh podporilo 133 poslancov vrátane opozičných. Podľa štátneho tajomníka rezortu práce Ivana Švejnu je to dôkaz nielen toho, že zákon je odborný, ale aj toho, že opozícia pri dôchodkových témach nepolitikárči.

Foto: archív