Úvod ZO ZAHRANIČIA Dodávanie západných zbraní na Ukrajinu privedie svet ku globálnej katastrofe, varoval Volodin

Dodávanie západných zbraní na Ukrajinu privedie svet ku globálnej katastrofe, varoval Volodin

Foto: archív

V prípade, že USA a členské krajiny Severoatlantickej aliancie dodajú Ukrajine zbrane, ktoré môžu ohroziť územie Ruska, čaká svet globálna katastrofa, uviedol predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin.

Šéf Štátnej dumy v príspevku na sociálnej sieti ďalej dodal, že takýmito krokmi by sa argumenty proti použitiu zbraní hromadného ničenia stali neudržateľnými. Podľa Volodina vedie podpora Ukrajiny zo strany Spojených štátov a NATO svet do „strašnej vojny“.

„Ak Washington a krajiny NATO dodajú zbrane, ktoré budú použité na útoky na civilné mestá a pokusy obsadiť naše územia, ako hrozia, povedie to k odvetným opatreniam s použitím silnejších zbraní,“ napísal.

Argumenty, že jadrové mocnosti predtým nepoužívali zbrane hromadného ničenia v lokálnych konfliktoch, sú podľa neho neudržateľné. Dodal, že je to preto, lebo “USA a NATO nikdy nečelili situácii, v ktorej by bola ohrozená bezpečnosť ich občanov a územná celistvosť ich vlastných krajín“.

V piatok sa 50 krajín dohodlo, že poskytnú Kyjevu vojenskú techniku v hodnote miliárd dolárov vrátane obrnených vozidiel a munície potrebnej na zatlačenie ruských síl. Nemecko však čelí kritike spojencov pre neochotu dodať tanky Leopard 2 na posilnenie bojovej kapacity Ukrajiny.

Ministri zahraničných vecí troch pobaltských štátov Lotyšska, Estónska a Litvy v spoločnom vyhlásení uviedli, že vyzývajú Berlín, aby urýchlene poskytlo Ukrajine tanky Leopard. Tanky sú v držbe niekoľkých krajín NATO, ale na ich prepravu na Ukrajinu potrebujú krajiny súhlas Nemecka.