Úvod Z DOMOVA Dodávka zbraní na Ukrajinu je absolútne legitímna, tvrdí Krúpa

Dodávka zbraní na Ukrajinu je absolútne legitímna, tvrdí Krúpa

Foto: archív

Slovensko dodávkou zbraní na Ukrajinu nezasahuje do vojenského konfliktu. V diskusnej relácii RTVS to vyhlásil predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa. Člen Výboru NR SR pre európske záležitosti a generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok zasa uviedol, že najlepším východiskom zo súčasnej krízy je rokovanie o mieri.

Podľa Krúpu má krajina, ktorá je napadnutá, právo zabezpečiť si zbrane pre vlastnú obranu zo všetkých možných zdrojov. „Slovensko ani iné štáty nezasahujú do tohto konfliktu, neposielajú tam jednotky, nevytvára sa tam bezletová zóna a nebojuje sa s Rusmi.

My im posielame pomoc, ktorú potrebujú – humanitárnu alebo muníciu a zbrane, aby sa mohli brániť. Je to absolútne legitímne,“ povedal. Krúpa ďalej skonštatoval, že zažívame najväčšiu utečeneckú krízu od 2. svetovej vojny.

„Vieme veľmi dobre predvídať, že situácia bude dlhodobá a prílev utečencov dnes neskončí. Doteraz ich prišlo na Slovensko okolo 200.000 a dá sa očakávať, že budú prichádzať ďalší,“ povedal.

Šutaj Eštok v súvislosti so situáciou na hraniciach kritizoval vládu za to, že nebola dostatočne pripravená: „Dnes samosprávy suplujú povinnosti štátu, bez nich a dobrovoľníkov by sa to celé zrútilo”. „Všetci sa snažíme urobiť maximum,“ reagoval Krúpa s tým, že situáciu nezvládajú aj v iných štátoch.