Úvod ZO ZAHRANIČIA Dodávky munície sa podľa Zelenského po začiatku izraelsko-palestínskej vojny znížili

Dodávky munície sa podľa Zelenského po začiatku izraelsko-palestínskej vojny znížili

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Dodávky kľúčových delostreleckých granátov na Ukrajinu po vypuknutí bojov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas sa v októbri znížili. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Izrael, ktorý dostáva vojenskú podporu od USA, brutálne útočí na Pásmo Gazy odvtedy, ako bojovníci Hamasu 7. októbra napadli južnú časť Izraela.

„Naše dodávky sa znížili,“ povedal Zelenskyj novinárom, pričom mal na mysli najmä granáty kalibru 155 milimetrov, ktoré sa vo veľkej miere používajú na východnej a južnej frontovej línii na Ukrajine, a zdôraznil, že dodávky „sa naozaj spomalili“.

„Nie je to tak, že by USA povedali: Ukrajine nič nedáme. Je to tak, že každý bojuje o zásoby sám. Taký je život. Nehovorím, že je to pozitívne, ale taký je život a my musíme brániť to, čo je naše,“ povedal novinárom ukrajinský prezident.

Rusko aj Ukrajina sa snažia udržať a zabezpečiť si zásoby delostreleckej munície po takmer dvoch rokoch intenzívneho vzájomného ostreľovania sa z batérií vzdialených od seba niekoľko kilometrov.

Južná Kórea tvrdí, že Severná Kórea poslala Rusku milión delostreleckých nábojov na podporu vojny proti Ukrajine výmenou za poradenstvo v oblasti družicovej technológie. Nemecko medzitým oznámilo, že EÚ nesplní ročný cieľ poslať milión delostreleckých nábojov na Ukrajinu, hoci sa blok snaží zabezpečiť dodávky zbraní pre Kyjev.

„Teraz sú vojenské sklady prázdne alebo existuje zákonné minimum, ktoré vám konkrétny štát nemôže poskytnúť,“ povedal Zelenskyj novinárom v Kyjeve. „A to nestačí,“ dodal.

Prezident však ocenil úsilie USA o zvýšenie výroby. Rusko ani Ukrajina už rok nedosiahli významné územné zisky, pričom najvyšší veliteľ ukrajinskej armády uviedol, že boje sa dostali do patovej situácie.