Úvod Z DOMOVA Domáca karanténa je spustená aj bez povolenia Google a Apple

Domáca karanténa je spustená aj bez povolenia Google a Apple

Foto: archív

Smart karanténa je spustená, avšak dá sa zatiaľ stiahnuť iba do smartfónov s operačným systémom Android. Prejsť sa dá od sobotného večera zatiaľ iba na hraničnom priechode Berg. Informoval o tom predseda vlády SR Igor Matovič na sociálnej sieti.

„Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať, t. j. spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Google a Apple.“ Ako ďalej priblížil, podmienky domácej karantény zostávajú rovnaké, s tým rozdielom, že repatriant podpíše navyše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťami Apple a Google, a tým preberá aj riziko.

Okrem toho premiér avizuje od nedele (24. 5.) rovnakú možnosť pre všetkých, ktorí sa momentálne nachádzajú v štátnej karanténe. Spustenie domácej karantény očakávali repatrianti pôvodne v piatok (22. 5.) o 15:00 h, keďže bolo avizované premiérom na tlačovom brífingu, keď sa ich väčší počet dostavil na slovensko-rakúsky hraničný priechod Jarovce – Kittsee. Niektorí z nich blokovali premávku, čo spôsobilo zdržanie na hraniciach s Rakúskom.

Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. Počas domácej izolácie občan ani ostatní členovia domácnosti nemôžu opustiť miesto izolácie.