Úvod Politika Donald Trump a Kim Čong-un sa zišli v Hanoji na svojom druhom...

Donald Trump a Kim Čong-un sa zišli v Hanoji na svojom druhom samite

Foto: archív

Vo vietnamskom Hanoji sa začal druhý samit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kima Čong-una. Obaja si s úsmevom podali ruky a Trump uviedol, že na ich prvom samite prišlo k veľkému pokroku, pričom vyjadril nádej, že tento samit sa mu vyrovná alebo bude ešte úspešnejší.

„Myslím si, že najväčší pokrok bol náš vzťah, je naozaj dobrý,“ konštatoval šéf Bieleho domu a Kimovi povedal, že Severná Kórea má úžasný ekonomický potenciál. Na otázku, či zo samitu vzíde politická deklarácia o ukončení kórejskej vojny, odpovedal: „Uvidíme.“

Kim vyslovil podľa agentúry AP presvedčenie, že sa dosiahnu „skvelé výsledky, ktoré každý privíta“. Rozhodnutie amerického prezidenta začať dialóg medzi oboma krajinami označil za „odvážne“. Taktiež ocenil, že sa zišli opäť, pričom bolo treba vynaložiť veľa úsilia a trpezlivosti, aby sa schôdzka znovu konala.

Po uvítacom ceremoniáli v hoteli Metropole mali na programe rozhovor medzi štyrmi očami iba v prítomnosti tlmočníkov a následne spoločnú večeru za účasti najbližších spolupracovníkov. Nasledujúci deň majú pokračovať v ďalších rozhovoroch o denuklearizácii Kórejského polostrova.

Foto: archív

Americký prezident sa predtým vyjadril, že Severná Kórea má ekonomický potenciál, aký v dejinách dosiaľ takmer nemal obdobu, ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní. „Potenciál je úchvatný, skvelá príležitosť, takmer ako nijaká iná v histórii, pre môjho priateľa Kim Čong-una,“ napísal na sociálnej sieti len niekoľko hodín pred schôdzkou s Kimom.

Trump s Kimom absolvovali svoj prvý samit vlani v júni v Singapure. Išlo o úplne prvé stretnutie lídrov USA a KĽDR. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na absolútnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiadal Pchjongjang. Veľmi všeobecne formulovaná dohoda však bezprostredne nepriniesla hmatateľné výsledky.