Úvod Spoločnosť Dostať prváka Marca na Slovensko bude ťažké, pomôcť môže diplomacia

Dostať prváka Marca na Slovensko bude ťažké, pomôcť môže diplomacia

Foto: archív

Dostať späť na Slovensko malého Marca, ktorého približne v polovici mája odviezla jeho matka z obce Brehy v okrese Žarnovica do Švajčiarska, môže byť po právnej stránke značne problematické. Na tlačovej besede v Bratislave to uviedla advokátka Veronika Škodová.

Kým totiž nie je skončený súdny proces, ktorý má určiť, do koho starostlivosti by mal byť zverený sedemročný Marco, teda či do starostlivosti matky, alebo starej matky, neexistujú podľa nej právne prostriedky na jeho prinavrátenie späť na Slovensko.

„Pretože sme v konaní vo veci samej, sme v začatom súdnom konaní a nemáme nijaké právoplatné rozhodnutie. Kým nebude rozhodnuté vo veci samej, čo sa nedá určiť, kedy to bude, po právnej stránke nevieme dostať malého naspäť.

Jedine, ak by sa do toho zaangažovali naše diplomatické zložky,“ konštatovala Škodová. Pomôcť by prípadne podľa nej mohlo aj ústredie práce, ktoré by Švajčiarsku stranu požiadalo o prešetrenie veci.

Podľa Škodovej majú momentálne pol roka na to, aby sa im podarilo dostať malého chlapca späť na Slovensko. Ak totiž bude žiť sedemročný Marco vo Švajčiarsku pol roka, prípad automaticky preberie švajčiarska strana, čo by už bolo podľa advokátky omnoho náročnejšie i nákladnejšie.

Marco Greguš. (Foto: archív)
Marco Greguš. (Foto: archív)

Škodová ale zároveň zdôrazňuje, že akýmsi „pozitívom“ je, že príslušný slovenský súd, ktorý rieši zverovanie malého Marca, vo veci ešte nerozhodol.

Ako poznamenala, zatiaľ sa ešte nestretla s prípadom, že by bolo dieťa odvezené do zahraničia ešte počas prebiehajúceho súdneho procesu, vždy sa totiž prihliadalo na práva dieťaťa. Pripustila však, že možné to ale je, lebo v súčasnosti platný zákon to umožňuje.

V celom prípade sa objavili nové skutočnosti, napr. video z kamerového systému školy, ktoré advokátka žiada zaradiť do súdneho spisu. Na zázname je totiž jasne vidieť, že chlapec nebol pokojný, keď ho odvádzali z triedy a zo školy, ale že sa kopal a metal a školu opustiť nechcel.

Kamerový systém teda podľa advokátky vyvracia tvrdenia sociálnej pracovníčky, ktorá tvrdila, že chlapec bol celý čas pokojný.

Celý postup odvedenia malého Marca pred očami jeho spolužiakov zhodnotila riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Brehoch v okrese Žarnovica Mária Škodová opätovne za arogantný, egoistický a neprofesionálny a zhodnotiť by sa to dalo aj ako únos.