Úvod Spoločnosť Dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach sa po jedenásty raz odkladá

Dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach sa po jedenásty raz odkladá

Foto: archív

Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach bude spustený do prevádzky najskôr na budúci rok vo februári. Samotná dostavba sa navyše predraží o ďalších 270 miliónov eur. Skonštatovali to poslanci Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, ktorí sa boli pozrieť na priebeh prác.

Člen výboru pre hospodárske záležitosti Karol Galek pripomenul, že s dostavbou tretieho bloku elektrárne mešká aj dostavba jej štvrtého bloku. „Už tu máme 11. predĺženie termínu. Dôležitá je celá dostavba, pretože bez toho štvrtého bloku elektráreň v Mochovciach nikdy nebude rentabilná. A nezabúdajme na to, že dnes je naozaj všetok majetok Slovenských elektrární založený,“ pripomenul.

Podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej sa momentálne vykonávajú posledné kontroly, po ktorých by sa už mohol tretí blok elektrárne spúšťať do prevádzky: „Po skončení veľkej revízie, ktorá prebieha na elektrárni, dobehnú ešte dva testy, ktoré potrebujeme spraviť z horúcej hydroskúšky.

Uvidíme, akým spôsobom budú odstraňované nedostatky, ktoré boli na elektrárni identifikované. Po ich odstránení budeme pripravovať povolenie na nábeh elektrárne. Myslím, že februárový termín by mohol byť reálny, pre nás je však viac ako termín dôležitá bezpečnosť Mochoviec.“

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček pripomenul, že stavba sa už dostáva do posledného štádia pred tým, ako sa začne do jadrového reaktora navážať palivo. Zároveň prisľúbil, že predraženie o ďalších 270 miliónov eur by malo byť konečné.

„Návrh manažmentu bol na úrovni 390 miliónov eur. Akcionári spoločnosti, teda Enel, EPH a štát nám však dali cieľ, aby sme našli úspory na takej úrovni, aby sme sa dostali na sumu 270 miliónov eur na kompletnú dostavbu tretieho aj štvrtého bloku. Pracujeme na tom, aj keď existuje určité riziko, že táto suma nemusí stačiť. Spravíme všetko pre to, aby sme sa do tohto čísla zmestili. Rozpočet má byť schválený 31. júla na valnom zhromaždení spoločnosti,“ dodal.