Úvod Z DOMOVA Dostavba Mochoviec bude stáť opäť viac. Termín spustenia zostáva otázny

Dostavba Mochoviec bude stáť opäť viac. Termín spustenia zostáva otázny

Foto: archív

Dostavba 3. a 4. bloku atómovej elektrárne v Mochovciach bude stáť opäť viac. Vyše 270 miliónový úver na pokrytie ďalších nákladov odobrila už aj vláda. Po dlhých rokoch výstavby a množstve komplikácií by mali 3. a 4. blok spustiť do prevádzky už na jeseň, aj keď i tento termín je stále otázny.

Spúšťanie elektrárne do prevádzky by si nezainteresovaný mohol predstaviť ako zapnutie svetla jedným vypínačom. Je to však úplne inak. Ide o pomerne dlhodobý proces. „To uvádzanie do prevádzky trvá 4-5 mesiacov,“ uviedol hlavný kontrolór Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Peter Uhrík.

Minister hospodárstva, pod ktorého dostavba poslednej časti jadrovej elektrárne v Mochovciach patrí, už dnes hovorí o termíne, kedy by sa so spúšťaním 3. a 4. bloku mohlo začať. „Ja vidím teraz taký prvý termín 30. 11., keď bude elektráreň pripravená na zavážanie paliva,“ povedal Peter Žiga.

O niečo opatrnejší v termínoch je však hlavný kontrolór ÚJD. Práve tento úrad rozhoduje o tom, či budú splnené všetky podmienky na to, aby mohli elektráreň naštartovať. „Kým Úrad jadrového dozoru povolí zavezenie prvej kazety, bude potrebné ešte mať istotu, že všetky zariadenia pracujú naozaj tak, ako pracovať majú. Práve tu má ÚJD isté pochybnosti, či koniec novembra bude reálny.“

V elektrárni totiž musia pre problémy zopakovať takzvanú hydroskúšku, ktorá pôvodne nedopadla podľa predstáv. Nespokojnosť s Enelom, ktorý dokončuje elektráreň v Mochovciach, slovenská vláda dlhodobo neskrýva. Na základe jej tlaku mali v spoločnosti na Slovensku v tejto súvislosti dokonca nastať zmeny na vysokých postoch.

O elektrárni v Mochovciach sa začína hovoriť ako o historickej stavbe. A vyzerá to tak, že kým elektrickými drôtmi pretečie prvý megawatt elektriny, jej dostavba si vyžiada ďalšie nemalé peniaze. „My nie sme spokojní, ako prebieha dostavba. Schválili sme navýšenie rozpočtu o 270 miliónov eur s tým, že túto sumu bude komplet hradiť Enel,“ dodal minister hospodárstva SR.

Koláž: archív