Úvod Z DOMOVA Dráčik sa vyjadril k plynovej kríze: Rozhoduje cena, nie mena

Dráčik sa vyjadril k plynovej kríze: Rozhoduje cena, nie mena

Foto: archív

Známa slovenská sieť predajní s hračkami Dráčik na svojej e-shopovej stránke zverejnila inzerát, v ktorom recesným spôsobom zaujala stanovisko k aktuálnej politicko-ekonomickej kríze v Európe súvisiacej s vojnou na Ukrajine a dodávkami ruských energií.

Banner vo forme inzerátu uvádza: „Máme záujem o nákup plynu vo väčšom objeme pre Slovensko. Rozhoduje cena, nie mena. Skvapalnený plyn nám neponúkajte. Súrne, zásoby sa míňajú.“

Dráčik tak zjavne reagoval na situáciu, keď väčšina krajín odmieta splniť požiadavku Ruskej federácie (RF) platiť za dodávky zemného plynu v rubľoch, nie v eurách. Ruský prezident Vladimir Putin to zdôvodnil tvrdením, že v rámci sankcií sa finančné systémy západných krajín používajú ako zbraň proti RF.

“Oni plyn získali, zaplatili nám v dolároch a eurách, ktoré však hneď potom zmrazili. To znamená, že časť nami dodaného plynu do Európy sme dodali fakticky zadarmo. Keďže nám aktíva v dolároch a eurách zmrazili, prijímanie valút pre nás už nemá zmysel.

Ak budú chcieť ďalej plyn odoberať, budú si musieť v ruských bankách otvoriť účty v rubľoch,” pokračoval ruský prezident. Na odmietnutie platiť za plyn v ruskej mene zareagovalo Rusko zastavením dodávok pre Poľsko a Bulharsko. To isté podľa analytikov hrozí aj SR, keďže slovenská vláda deklarovala neochotu hradiť faktúry v rubľoch.

Obchod s hračkami tiež naznačil, že má “rozhodovať cena” a odmietol skvapalnený plyn, čím naznačil, že je iracionálne odmietnuť lacnejší ruský plyn prepravovaný plynovodom a kupovať niekoľkonásobne drahší bridlicový plyn, dovážaný tankermi z USA v skvapalnenom stave.

Nie je to po prvý raz, čo Dráčik zverejnil svoje postoje k politickému dianiu. Začiatkom februára uverejnil na rovnakej stránke banner, v ktorom odmietol obrannú dohodu s USA a prítomnosť vojsk NATO na Slovensku s textom: „Slováci si želajú mier pre všetky národy. Chceme naše územie bez cudzích vojsk a základní.“

Dráčik nedávno tiež publikoval text kritizujúci dodávky zbraní zo Západu na Ukrajinu, ku ktorému sa pripojilo aj Slovensko. „Kto chce mier, bude mať mier, kto chce vojnu, bude mať vojnu. Zbraňami mier nedosiahneš. Myslite na budúcnosť detí,“ napísal na stránke svojho e-shopu.

Reprodukcia: internet