Úvod Politika Drahošovi aktivisti v deň volieb hádzali “Miloša do koša”

Drahošovi aktivisti v deň volieb hádzali “Miloša do koša”

Foro: Pavel Kapusta

V Českej republike sa začalo druhé kolo prezidentských volieb, ktoré potrvá dva dni. Svoj hlas môže vo voľbách odovzdať približne 8,4 milióna oprávnených českých voličov. Z prvého kola doň postúpili súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,65 percenta hlasov a akademik Jiří Drahoš so ziskom 26,6 percenta hlasov. Prvé kolo sa konalo 12. a 13. januára. Prezidentské voľby v ČR vyhlásil predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch v auguste 2017. Prezidentom sa stane kandidát, ktorý v druhom kole získa najvyšší počet hlasov.

V prvom kole vyhral Miloš Zeman vo všetkých krajoch okrem Prahy a v dvoch okresoch v Stredočeskom kraji, Praha-východ a Praha-západ, informoval portál iDNES.cz. Zeman 6. novembra 2017 oficiálne v Prahe oznámil svoju kandidatúru na ďalšie funkčné obdobie. Jeho manželka Ivana Zemanová na tlačovej konferencii vtedy uviedla, že pod kandidátsku petíciu sa podarilo nazbierať celkovo 113 038 podpisov.

Foto: archív

Každý je strojcom svojho šťastia a ísť voliť znamená šťastie, odkázal prezident českým voličom po tom, ako vhodil svoj hlas do urny vo volebnej miestnosti v budove školy na Brdičkovej ulici v Prahe. Zemanov súper Jiří Drahoš žiada všetkých, ktorým záleží na budúcnosti Česka a budúcnosti ich detí a vnukov, aby prehovorili váhajúcich ľudí, nech idú voliť. Vyhlásil to po tom, ako v pražskom Lysolajskom údolí odovzdal svoj hlas. Tento svoj odkaz považuje za kľúčový.

„Bol by som rád, keby volebná účasť bola aspoň taká, ako v prvom kole, teda nad 60 percent. Neviem, či sa to splní, ale ja si veľmi cením energiu, ktorú vyvolali prezidentské voľby. Nech to už dopadne akokoľvek, tá energia nebude zmarená,“ myslí si Drahoš.

Foto: Michaela Kolimárová

Hoci vo štvrtok sa prezidentská kampaň oficiálne skončila, prostredíctvom verejných reklamných plôch, ale aj iných aktivít fakticky pokračuje aj v prvý volebný deň. “Stop imigrantom a Drahošovi, táto krajina je naša,” prihovára sa voličom z bilbordov po celej ČR Miloš Zeman. Jiří Drahoš na bilbordoch a veľkoplošných obrazovkách vyzýva Čechov, aby volili zmenu.

Na území Prahy sa v piatok pohybovali desiatky prodrahošovských aktivistov, ktorí do verejných smetných košov umiestňovali kartónové podobizne Miloša Zemana v životnej veľkosti a nápisom “Miloše do koše”. Kampaň vyvolávala uliciach zmiešané reakcie okoloidúcich. Niektorí sa s úsmevom pri košoch fotografovali, iní vyjadrovali pohoršenie a hnev. “Myslím si, že to nie je fér, takto útočiť na pána prezidenta v deň volieb,” vyjadrila pre portál napalete.sk svoj názor Pražanka v strednom veku.

Foto: Michaela Kolimárová