Úvod Z DOMOVA Draxler: Je takmer vylúčené, že Matovičova neskúsená garnitúra zvládne manažment krajiny

Draxler: Je takmer vylúčené, že Matovičova neskúsená garnitúra zvládne manažment krajiny

Foto: archív

“Koalícia nedisponuje takmer nijakými ľuďmi, ktorí v minulosti pôsobili na vysokých štátnych postoch. Budeme mať najmenej skúsenú exekutívu práve v období, keď potrebujeme presný opak,“ píše vo svojom príspevku uverejnenom v denníku Pravda politológ, vysokoškolský pedagóg a bývalý minister školstva Juraj Draxler. Venuje sa v ňom novej vláde Igora Matoviča v súvislosti s aktuálnou spoločenskou a ekonomickou krízou spôsobenou pandémiou koronavírusu.

Draxler upozorňuje, že k základným úlohám vlády by malo patriť manažovanie epidemiologickej situácie, zvládanie jej krátkodobých dôsledkov, od zabezpečenia náhradných foriem vyučovania po okamžitú pomoc podnikom, a dlhodobé zvládnutie nastupujúcej hospodárskej krízy. Tá podľa neho pravdepodobne výrazne ovplyvní spoločenskú klímu aj politické preferencie.

“Dezignovaný premiér Igor Matovič sa ku kríze dva týždne aktívne nepostavil. Napriek tomu, že je predsedom bohatej strany (v tomto volebnom období dostane štátnu podporu 20 miliónov eur), nevytvoril si tím na preberanie moci ani na komunikáciu v krízovej situácii.

Reagovať začal až nedávno, keď zistil, že mu pasivita politicky škodí. Na tlačovke prišiel s bizarným tvrdením, že z Talianska sa za posledné tri týždne vrátilo možno až stotisíc ľudí. A vláda vraj konala slabo,” píše Draxler.

Ako pokračuje, nový minister zdravotníctva Marek Krajčí sa následne začal oháňať údajným akčným plánom OĽaNO. Na novinársku otázku, čo je v tom pláne iné ako to, čo vláda už teraz robí, nevedel jasne odpovedať. Potom povedal, že by bolo dobré zaviesť drive-in testovanie, ktoré však, ako okamžite uznal, nie je v kapacitných možnostiach Slovenska.

“Mimochodom, aj bohaté krajiny ako Británia a Švajčiarsko medzitým zrušili dokonca i výjazdové testovanie do domácností, keďže je to príliš nákladné. V televíznej diskusii Matovič pritvrdil.

Opatrenia vlády vraj nie sú dostatočne prísne, on by ľudí nad 80 rokov preventívne úplne odrezal od zvyšku sveta. V tejto súvislosti počas niekoľkých minút asi desaťkrát spomenul stranu Smer-SD. Inými slovami, naďalej si hudie svoje. Bez ohľadu na to, že už nie je opozičný politik,” všíma si exminister školstva.

Novej vláde v zápase proti hlavnému náporu vírusu treba držať palce, uvádza ďalej. Zároveň však pochybuje, že Matovičov kabinet zvládne aj dlhodobý manažment krajiny. “Je to veľmi málo pravdepodobné. S vyhliadkami pre naše hospodárstvo to v tejto chvíli vyzerá zle. K tomu sa pripoja ďalšie efekty. Napríklad príchod Slovákov, ktorí dosiaľ dlhodobo pracovali v zahraničí,” myslí si.

Juraj Draxler. (Foto: archív)

Zastáva názor, že Slovensko súrne potrebuje prijímať krátkodobé hospodárske opatrenia a dávať dokopy dlhodobý plán. Vo forme infraštruktúrnych investícií, no napríklad i zvýšenia absorpčnej kapacity pre eurofondy.

Podľa Draxlera je takmer vylúčené, aby to nová, veľmi neskúsená garnitúra zvládala. Tvrdí, že už na jeseň bude nálada v krajine zrejme radikálne iná. “Potom sa nastolí otázka politického prežitia. U nás sa však predčasné voľby vyvolávajú ťažko, legislatíva im nepraje,” píše.

“Ak koalícia situáciu nezvládne, poslancom sa do práce cez davy demonštrujúcich bude chodiť dosť ťažko. Navyše, nový premiér má v láske referendá. To však bude dvojsečná zbraň, keďže silnú účasť v referende za predčasné voľby nebude možné ignorovať,” predpovedá niekdajší člen druhej Ficovej vlády.