Úvod Z DOMOVA Drgonec: Plošné testovanie bol experiment spolufinancovaný britskou vládou a Gatesovou nadáciou

Drgonec: Plošné testovanie bol experiment spolufinancovaný britskou vládou a Gatesovou nadáciou

Ján Drgonec. (Foto: archív)

Bývalý súdca Ústavného súdu SR, ústavný právnik, advokát a bývalý člen Súdnej rady SR Ján Drgonec tvrdí, že prvé plošné testovanie na nový koronavírus, ktoré sa uskutočnilo na Slovensku v októbri minulého roka, bolo experimentom. Uviedol to v Rádiu InfoVojna.

Ako doplnil, testovanie, ktoré vláda Igora Matoviča označovala za dobrovoľné, ale preukázanie sa certifikátom o jeho absolvovaní vyžadovali mnohí zamestnávatelia, pobočky bánk, pošty či ďalšie služby, bolo súčasťou medzinárodnej odbornej štúdie pod dohľadom britského Národného ústavu pre výskum zdravia (NIHR).

Vyplýva to z článku v medzinárodnom vedeckom internetovom časopise Medrxiv. Bývalý ústavný sudca tiež spomenul, že v spomenutom článku je ako spoluautor štúdie uvedený aj minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Z článku o štúdii tiež vyplýva, že celoplošné testovanie bolo spolufinancované britskou vládou a nadáciou Billa Gatesa. Štúdia NIHR hovorí o tom, že výskum sa uskutočnil na slovenskej populácii s 5,5 miliónmi obyvateľov. Drgonec vylučuje, že by išlo o hoax.

Takisto upozornil, že za daných podmienok a platných zákonov SR, kde je vyžadovaný súhlas s ošetrovacím výkonom a poučenie chorého, bol výskum realizovaný bez dodržania podmienok daných medzinárodným právom.

“Ak sa na Slovensku uskutočnil výskum, ktorý má svoj výsledok, prišlo k experimentovaniu s populáciou žijúcou v Slovenskej republike. Teraz už možno mnohí rozumejú opakovaniu celoplošného testovania. Štúdia totiž musí byť potvrdená. Ak je pokus dokazujúci nejakú teóriu neopakovateľný, výsledky nie sú pre vedeckú obec relevantné,” vysvetli Drgonec.

Foto: archív