Úvod Z DOMOVA Droba: Testovanie sme podstúpili, aby sa otvorila ekonomika, nie kostoly

Droba: Testovanie sme podstúpili, aby sa otvorila ekonomika, nie kostoly

Juraj Droba. (Foto: archív)

Bratislavský župan Juraj Droba kritizuje najnovšie uvoľňovanie opatrení. Otvorené budú kostoly, divadlá a kiná s polovičnou kapacitou. Otvoriť môžu aj fitnescentrá či plavárne, môže však v nich byť len šesť ľudí. Naopak, deti zostanú doma a do škôl pôjdu len tie zo sociálne slabého prostredia, ktoré nemajú možnosť vzdelávať sa doma.

Práve v tom vidí Droba problém: „Ekonomika nám padá na hlavu a firmy, ktoré ako tak prežili prvú vlnu, čakajú, či ich druhá dorazí.“ „Otvoreniu divadiel sa teším, aj keď kiná mi prídu v tejto situácii nepodstatné. Ale otvorené kostoly? Naozaj sú medzi top tromi prioritami?“

„Turizmus zachránime len ťažko, ale gastro a šport ešte môžeme. Ale to by sme tie reštaurácie a kaviarne museli otvoriť. Veriaci sa konečne môžu ísť pomodliť, ale deti sa do školy nesmú ísť učiť,“ dodáva.

Droba naznačil, že za tým, že školy ostávajú zatvorené, nemusia byť názory odborníkov, ale osobné spory. „Budem veľmi nahnevaný, keď sa potvrdí, že za zatvorením škôl nie je konzílium odborníkov, ale osobné pomsty.“ Dôvodom by mohli byť spory v koalícii medzi premiérom Matovičom a šéfom SaS Richardom Sulíkom.

„Deti nedostávajú vzdelanie, napriek tomu, že minister školstva má riešenia, ako by sa do škôl vrátiť mohli. Problém asi je, že nie je zo správnej strany,“ myslí si Droba. Minister školstva Branislav Gröhling je rovnako ako on zo Sulíkovej SaS.

To, čo sa v krajine deje, je podľa bratislavského župana desivé a podnikatelia sú na kolenách. „Ešte šťastie, že môžeme ísť aspoň do toho kostola a našou návštevou naplno rozpumpovať ekonomiku,“ poznamenal Droba.