Úvod Politika Druhá trasa Nord Streamu 2 sa vyhne dánskym teritoriálnym vodám

Druhá trasa Nord Streamu 2 sa vyhne dánskym teritoriálnym vodám

Foto: archív

Pre konflikt s Dánskom o vedení trasy plynovodu Nord Stream 2 sa projekt zrejme nedokončí po pôvodne zamýšľanej trase cez dánske výsostné vody. Namiesto toho sa im v Baltskom mori veľkým oblúkom vyhne. Nepovedie južne vedľa ostrova Bornholm. Uviedlo to vedenie firmy, ktorá realizuje projekt a sídli vo Švajčiarsku.

„Tento krok je nevyhnutný, lebo dánska vláda za dva roky, čo dostala našu požiadavku, nebola schopná na ňu zareagovať,“ uviedol šéf firmy Matthias Warnig vo svojom vyjadrení. Súčasne zdôraznil, že potrubie plynovodu je už položené v teritoriálnych vodách štyroch krajín.

Projektanti plynovodu majú ďalšie dve trasy, po ktorých by sa dostali k nemeckému pobrežiu. Obe vedú pomimo dánskych výsostných vôd. Šéf ruského štátneho koncernu Gazprom Alexej Miller agentúre Tass povedal, že aj v prípade, keď sa nezíska povolenie od dánskej vlády, práce na ukladaní potrubia plynovodu sa dokončia podľa plánu do konca decembra tohto roku.

Do Nemecka bude druhou vetvou prichádzať ročne 55 miliárd kubických metrov zemného plynu. Rovnakú prepravnú kapacitu má aj prvá vetva Nord Streamu, ktorá je už niekoľko rokov v prevádzke.