Úvod ZO ZAHRANIČIA Do druhého kola francúzskych prezidentských volieb postúpili Macron a Le Penová

Do druhého kola francúzskych prezidentských volieb postúpili Macron a Le Penová

Emmanuel Macron a Marine Le Penová. (Fotomontáž: archív)

Najúspešnejšími kandidátmi v prvom kole prezidentských volieb vo Francúzsku boli súčasný liberálny prezident Emmanuel Macron a líderka vlasteneckých síl v krajine Marine Le Penová.

Vyplýva to z prvých exitpollov, ktoré boli zverejnené francúzskymi médiami po zatvorení volebných miestností. Obidvaja kandidáti by tak mali postúpiť do druhého kola volieb, ktoré je naplánované na 24. apríla.

Podľa predbežných výsledkov, ktoré zvyknú byť veľmi presné, vyhral prvé kolo francúzskych prezidentských volieb Emmanuel Macron, ktorý by mal získať 28,1 až 29,7 percenta hlasov.

Za ním nasledovala Marine Le Penová, u ktorej sa predpokladá zisk 23,3 až 24,7 percenta hlasov. Rozdiel vo volebných výsledkoch medzi týmito dvoma najúspešnejšími kandidátmi je tak o čosi vyšší, než pôvodne predpovedali predvolebné prieskumy.

Le Penová po prvom kole poďakovala svojim voličom a prisľúbila, že ak bude v druhom kole zvolená, počas piatich rokov “dá Francúzsko do poriadku”. Zároveň vyzvala všetkých, ktorí v prvom kole nevolili Macrona, ktorý bude jej súperom v druhom kole prezidentských volieb, aby jej v ďalšom kole odovzdali hlas.

Ďalší vlastenecky orientovaný kandidát kandidát Éric Zemmour, ktorý by sa mal podľa exitpollov umiestniť vo voľbách na štvrtom mieste so ziskom približne siedmich percent, takisto vyzval svojich voličov, aby v ďalšom kole odovzdali hlas Le Penovej.

Na treťom mieste sa umiestnil ľavičiar Jean-Luc Mélenchon, ktorý by mohol získať 19,8 až 20,8 percenta hlasov. O Elyzejský palác bojovalo aj ďalších osem kandidátov, nikto z nich však nezískal viac ako päť percent hlasov.

Oprávnenie voliť malo približne 48,7 milióna obyvateľov Francúzska. Podľa francúzskeho denníka Le Monde sa prvého kola prezidentských volieb zúčastnilo približne 74 percent voličov.

Emmanuel Macron sa v tohtoročných voľbách uchádza už o druhé funkčné obdobie. Za posledné dvadsaťročie sa však nijakému francúzskemu prezidentovi nepodarilo vybojovať aj druhé funkčné obdobie.