Úvod Z DOMOVA Držiteľ modrej knižky Matovič verejne ironizoval o odňatí vojenskej hodnosti Dankovi

Držiteľ modrej knižky Matovič verejne ironizoval o odňatí vojenskej hodnosti Dankovi

Igor Matovič a Andrej Danko. (Foto: archív)

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď informoval médiá o zmenách v projektoch nákupov novej vojenskej techniky. Okrem toho pred novinármi podpísal rozhodnutie, ktorým odňal bývalému predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi a šéfovi SNS hodnosť kapitána v zálohe.

Naď preto okrem funkcie kapitána Andreja Danka zbavil funkcie plukovníka exministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Svoje vysoké hodnosti si politici podľa Jaroslava Naďa nezaslúžili.

„V septembri 2016 po výmene vlády minister Gajdoš povýšil rozkazom desiatnika Danka do hodnosti kapitána v zálohe. Už vtedy mi to prišlo ako neprijateľné a ako urážka vojakov, ktorí na túto hodnosť musia slúžiť aj 20 rokov,“ skonštatoval v stredu Naď.

„Preto, dámy a páni, v tomto momente podpíšem relevantné rozkazy, ktorými zruším relevantné rozkazy o ich mimoriadnom povýšení.“ Podotkol, že pravdepodobne v budúcom roku rezort obrany pod jeho vedením pripraví legislatívu, ktorá v budúcnosti zamedzí podobnému menovaniu politikov do vysokých vojenských funkcií.

Jaroslav Naď uviedol, že okrem zrušenia hodnosti pre expredsedu NR SR Danka mal možnosť v súčasnej krízovej situácii rozhodnúť aj o jeho povolaní zo zálohy. „V zmysle zápisu na okresom úrade je totižto citujem: ‘Odborník na zabezpečenie proviantných materiálov vo funkcií skladník, údržbár.’

Verte mi, že provianťáka by sme vedeli využiť, napríklad v Žehre či v Krompachoch, kde by mohol intenzívne pomáhať pri zabezpečovaní jedla pre ľudí v karantenizovaných osadách, alebo pri zabezpečovaní pitnej vody a nemohol by povedať ani pol slova.“

Politický analytik Eduard Chmelár a šéf strany Socialisti.sk na Naďov krok komentoval slovami, že odoberanie hodností politikom považuje za rovnako detinský prejav ľudskej nízkosti ako ich prideľovanie. “Celkom to zodpovedá mentálnemu nastaveniu súčasného ministerstva obrany,“ dodal.

Na vyjadrenia a rozhodnutie ministra obrany na sociálnej sieti zareagoval aj samotný Andrej Danko. “Z hodnosti kapitán v zálohe pre mňa ako osobu nevyplývali nijaké výhody. Rešpektujem rozhodnutie pána ministra Naďa tak, ako som rešpektoval rozhodnutie pána bývalého ministra Gajdoša, ktorý mi hodnosť udelil. Základnú vojenskú službu som si odslúžil v zmysle branného zákona v roku 1998,” napísal Danko.

Status premiéra Igora Matoviča. (Reprodukcia: internet)

Na oficiálnom profile predsedu vlády SR na sociálnej sieti sa k odobratiu hodnosti Andrejovi Dankovi vyjadril aj premiér Igor Matovič. „Dnes bude plač u desiatnika provianťáka – skladníka údržbára,“ reagoval predseda vlády.

O Matovičovi je známe, že je nevojak. V januári 2017 to na tlačovom brífingu spomenul aj samotný Danko, ktorý reagoval na vtedajšiu Matovičovu kritiku udelenia kapitánskej hodnosti.

“Žasnem nad tým, že o armádnych veciach sa vyjadruje človek, ktorý má  z neznámeho dôvodu modrú knižku. Pána poslanca z Trnavy vyzývam, aby zverejnil, akou diagnózou trpí, že nemohol slúžiť v Armáde SR. Chcel by som ju vedieť, možno mu bráni aj v normálnom výkone funkcie poslanca NR SR.

Asi je najvyšší čas, aby svoju diagnózu, ktorá asi súvisí s nejakými poruchami správania, verejne predstavil. Mňa by naozaj zaujímalo, ako sa tento pán dokázal vyhnúť vojenskej službe,” povedal Danko na adresu vtedajšieho poslanca parlamentu a predsedu OĽaNO Igora Matoviča.

Tlačový brífing Jaroslava Naďa o modernizácii techniky OS SR a odňatí vojenskej hodnosti Andrejovi Dankovi: