Úvod Spoločnosť Dubajské letisko spustí virtuálny bezpečnostný tunel

Dubajské letisko spustí virtuálny bezpečnostný tunel

Foto: archív

Nová bezpečnostná kontrola má na najrušnejšom letisku na svete radikálne skrátiť rady. Tvár každého cestujúceho naskenuje v Dubaji vo virtuálnom akváriovom tuneli 80 kamier umiestnených v rybách. Tie zaujmú pozornosť každého prechádzajúceho pasažiera, vďaka čomu získajú jeho biometrický údaj.

Kontrola by nemala trvať dlhšie ako päť sekúnd a jej výsledkom bude buď zelená správa „Have a nice trip“ (Pekný výlet) alebo sa rozsvieti červená kontrolka a posunie cestujúceho na dôkladnejšiu kontrolu.

Medzinárodným letiskom v Dubaji prejde ročne 80 miliónov cestujúcich a toto číslo by malo podľa General Civil Aviation do roku 2020 narásť až na 124 miliónov. Zavedenie špeciálnej bezkontaktnej kontroly má pomôcť urýchliť prechod bezpečnostnou kontrolou, no zároveň bude pôsobiť atraktívne pre nových cestujúcich, ktorí si to budú chcieť vyskúšať.

„Ryba je určitým spôsobom zábavná a niečo nové pre cestovateľov. Jej úlohou bude zaujať pozornosť cestujúcich, ktorí sa budú pozerať do rôznych kútov tunela. Vďaka tomu získajú kamery biometrický údaj každého človeka v tuneli,“ zverejnil šéf rezortu zahraničných vecí Major Gen Obaid Al Hameeri pre súkromný denník v Spojených arabských emirátoch The National.

Prvý biometrický tunel sa má na dubajskom letisku objaviť koncom roku 2018 na termináli 3, na zvyšných termináloch pribudnú do konca roku 2020. Dubaj však nie je jediné letisko, plánujúce spustiť takúto novinku. Podobnú bezkontaktnú kontrolu mieni zaviesť aj Austrália, spustiť ju však majú až v marci 2019.