Úvod ZO ZAHRANIČIA Dugin podal trestné oznámenie na českú ministerku obrany Černochovú

Dugin podal trestné oznámenie na českú ministerku obrany Černochovú

Alexandr Dugin. (Foto: archív)

Ruský filozof a politický analytik Alexandr Dugin podal trestné oznámenie na českú ministerku obrany Janu Černochovú pre jej podporu a propagáciu terorizmu. Dugin kritizuje reakciu Černochovej na smrť jeho dcéry, ktorú ministerka zverejnila koncom augusta na sociálnej sieti. Podľa znenia trestného oznámenia Černochová svojím výrokom spáchala zločin podpory a propagácie terorizmu.

„Potláčam prirodzenú ľudskú reakciu na tragickú smrť. Ale toto sú skutoční vrahovia a vojnoví štváči,“ napísala vtedy Černochová s tým, že jej nie je ľúto ani zabitej Duginovej, ani jej smútiaceho otca. „Je mi ľúto tisícov ľudí zavraždených v dôsledku ich propagandy a odpornej ideológie,“ uviedla šéfka rezortu obrany.

Dugin českej političke vyčíta, že sa za svoje slová neospravedlnila, ale „naopak ich hrôzu a škodlivosť ešte zostrovala“. Keďže Černochová je členkou vlády, je podľa Dugina možné vyvodiť, že Česko v medzinárodnom meradle podporuje terorizmus. Predcedu vlády ČR Petra Fialu zároveň obvinil z prehlbovania protiruskej xenofóbie.

Ruský filozof podal trestné oznámenie prostredníctvom českého advokáta Jiřího Vyvadila, ktorému dal plnú moc. Advokát bol v minulosti poslancom a senátorom ČSSD, pôsobil aj ako poradca niekdajšieho premiéra Jiřího Paroubka či ako sudca Najvyššieho súdu.

„Trestné oznámenie, hoci nezmyslené, môže podať každý,“ reagovala Černochová na sociálnej sieti. Podľa nej advokát Vyvadil dostal „noty z Kremľa“. „Trestné oznámenie ma teda necháva úplne pokojnou. Vlastizradnosť niektorých zapredancov už menej,“ dodala ministerka.

Alexandr Dugin podľa svojich vyjadrení považuje Ukrajinu za štát bez geopolitického, kultúrneho či iného osobitného významu a etnickej výlučnosti. V roku 1997 napísal, že územné ambície Ukrajiny predstavujú nebezpečenstvo pre celú Euráziu.

Dugin obhajuje zjednotenie ruskojazyčných a iných území vrátane Ukrajiny, pričom navrhol nové eurázijské impérium „od Dublinu po Vladivostok“ pod vedením Moskvy. Pre svoje názory sa ocitol na sankčnom zozname USA. Duginovu dcéru, novinárku Dariu zabila v auguste tohto roka bomba nastražená v aute.