Úvod Z DOMOVA Dúhový pride v Bratislave podporila Čaputová, generálny prokurátor to odmietol

Dúhový pride v Bratislave podporila Čaputová, generálny prokurátor to odmietol

Foto: archív

Do ulíc Bratislavy sa po dvoch rokoch vrátil pochod Dúhový pride, ktorý podľa jeho organizátorov upozorňuje na podľa nich potláčané práva sexuálnych menšín. Súbežne s ním sa konal aj konzervatívne a kresťansky orienovaný pochod Hrdí na rodinu. Na oboch podujatiach sa zúčastnili aj známe osobnosti a predstavitelia verejnej správy, nechýbali ani politici či členovia vlády.

Dúhový pride prišla podporiť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Svojou prítomnosťou chcela dať najavo, že vníma problém nedostatočnej tolerancie spoločnosti LGBTI komunite. „Každý, kto si ctí ľudské práva, veľmi dobre vie, že máme voči nej obrovský dlh. Je to menšina, ktorú väčšina musí v plnosti uznať a dať jej všetky práva, ktoré jej patria,“ vyhlásila ministerka.

Ako dodala, “cíti bolesť a utrpenie“ lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí na Slovensku”. Dodala, že sa ako šéfka súdnictva sa zasadí o zmenu v prospech sexuálnych menšín.

V súvislosti s konaním Dúhového prideu sa k téme LGBTI komunity vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Nedajte sa odradiť v túžbe žiť slobodne a dôstojne. Ste tu doma a problém nie je s vami, ale s tými, ktorí si z vás robia terč na naplnenie svojich politických cieľov,“ odkázala účastníkom pochodu hlava štátu. Dodala, že Slovensko potrebuje talent a hodnoty LGBTI komunity.

„Keby sme uznali práva LGBTI komunite, na Slovensku by sa žilo lepšie každému,“ napísala poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková v statuse na sociálnej sieti. “Títo ľudia spoločnosti nijako neškodia, práve naopak, sú to úplne normálni a prínosní ľudia, akých Slovensko potrebuje čoraz viac,” uviedla Cigániková. Politička SaS sa Dúhového prideu osobne zúčastnila.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vopred avizoval, že napriek výzvam Dúhový pride nepodporí. „Rešpektujúc všeobecný ústavný princíp rovnosti ľudí v dôstojnosti a právach, ale aj princíp nestrannosti generálneho prokurátora, svojou účasťou ani prejavom Dúhový pride 2022 nepodporím,“ napísal na sociálnej sieti.

Pochodu Hrdí na rodinu, ktorého účastníci podporili tradičné hodnoty, sa zúčastnil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. „Ďakujem organizátorom, že každoročne touto akciou pripomínajú hodnotu rodiny v našej spoločnosti,“ povedal Krajniak.