Úvod Politika Dve tretiny Nemcov nechcú Merkelovú za kancelárku

Dve tretiny Nemcov nechcú Merkelovú za kancelárku

Foto: web.de

Podľa prieskumu si až dve tretiny Nemcov neželajú, aby Angela Merkelová zostala na poste kancelárky aj po voľbách v roku 2017. Najviac nespokojných je v Durínsku a Sasku, kde je najsilnejšie protiimigračné hnutie Pegida – Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu.

Merkelová je na čele nemeckej vlády už tretie volebné obdobie a je tak tretia najdlhšie slúžiaca kancelárka po Helmutovi Kohlovi a Konradovi Adenauerovi. Hoci zatiaľ oficiálne nepotvrdila, že bude na jeseň 2017 opäť kandidovať na túto funkciu, predstavitelia jej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) ju označujú za jedinú stranícku kandidátku.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že jej štvrté funkčné obdobie si želá len 36 percent Nemcov. V spomínanom Durínsku a Sasku by takmer 80 percent obyvateľov chcelo vidieť na tomto poste niekoho iného.

Prieskum ukázal aj pokles podpory strán vládnej koalície. Keby sa voľby konali teraz, konzervatívna únia CDU/CSU by získala 30,5 percenta a sociálna demokracia 19,5 percenta hlasov. Veľká koalícia by tak oslovila len polovicu voličov, hoci v posledných voľbách do snemu dostala až 67 percent hlasov.

1 komentár

Comments are closed.