Úvod ZO ZAHRANIČIA Džihádista o útokoch vo Viedni: Je to súčasť zúčtovania

Džihádista o útokoch vo Viedni: Je to súčasť zúčtovania

Foto: archív

Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k útokom vo Viedni. Tie sú podľa islamistu „súčasťou zúčtovania“ za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu.

V rámci koalície proti aktivitám teroristickej organizácie Islamský štát bojujú v Sýrii a Iraku desiatky krajín. Rakúsko sa síce k tejto koalícii pridalo, no nezúčastňuje sa na nej nijakými vojenskými aktivitami.

Tretieho novembra večer prišlo v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach k streľbe. Minister vnútra Karl Nehammer potvrdil, že streľba bola teroristickým útokom a mala islamistický motív. Útok si okrem mŕtvych vyžiadal aj viacero ťažko zranených.

Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, si strelivo zaobstaral počas leta na Slovensku. Informáciu potvrdil aj minister vnútra SR Roman Mikulec, podľa ktorého útočník v minulosti navštívil Slovensko.

Podľa rakúskeho denníka Heute 20-ročný muž so svojím známym v polovici júla vycestoval na Slovensko, aby si zaobstaral muníciu do útočnej pušky typu AK-47 (kalašnikov). Kujtim Fejzulai s rakúskym i severomacedónskym občianstvom bol v minulosti trestne stíhaný v súvislosti s členstvom v teroristickej organizácii.

V apríli 2019 bol uznaný za vinného z pokusu o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k Islamskému štátu. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili. Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň, ručnú strelnú zbraň a mačetu.