Úvod Ekonomika ECB chce bojovať proti atraktivite kryptomien

ECB chce bojovať proti atraktivite kryptomien

Foto: archív

Banky by mali čo najskôr zaviesť rýchle platby, pri ktorých by boli peniaze doručené okamžite a v ktorúkoľvek hodinu. Tvrdí to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch. Týmto spôsobom by podľa neho mohli bojovať proti atraktivite digitálnych mien, ako je bitcoin.

Kurz bitcoinu sa už dostal nad 11-tisíc dolárov a kryptomeny, ktoré sa dajú použiť na rýchle elektronické platby, získavajú na dôležitosti. Mersch odmieta tieto digitálne tokeny a vyzýva komerčné banky, aby poskytli alternatívu: „Banky musia čo najskôr zaviesť rýchle platby a predložiť alternatívu k prebiehajúcej verejnej diskusii o údajnej inovácii, ktorú priniesli virtuálne meny.“

​Aj keď ich prijíma len málo maloobchodníkov, privátne digitálne meny spôsobujú centrálnym bankárom starosti, pretože ohrozujú ich kontrolu nad bankovým systémom a množstvom peňazí v ekonomike. To môže podkopať ich menovú politiku.

Preto niektoré centrálne banky, ako švédska Riksbank alebo britská Bank of England, uvažujú nad zavedením vlastných digitálnych mien. Podľa Merscha môže ECB experimentovať s rôznymi digitálnymi technológiami, ale nepredpokladá, že by sa pustila do ich „dobrodružných použití“.