Úvod Veda & Tech Ekologický vlak v Nemecku vypúšťa len vodnú paru

Ekologický vlak v Nemecku vypúšťa len vodnú paru

Foto: archív

Francúzska spoločnosť Alstom vyvinula prvý osobný vlak na vodíkový pohon. Inovatívne súpravy majú spočiatku premávať na saskom vidieku, kde sa majú otestovať v praxi. Vlak Coradia iLint už absolvoval testovaciu jazdu zo stanice v hesenskom Wiesbadene. Vlak okrem vodnej pary nevypúšťa do ovzdušia nijaké emisie. Energiu mu dodávajú spaľovacie komory a jeho pohyb po koľajniciach je veľmi tichý.

Súprava má na streche vodíkové nádrže, palivový článok a batérie sú umiestnené na podvozkoch súprav. Vlaky budú vhodné na neelektrifikované prímestské trate. Princíp pohonu funguje tak, že sa v komorách stretáva vodík s kyslíkom vo vzduchu a vzniká elektrický prúd pre elektromotory. Dve veľké batérie sa nabíjajú energiou, presahujúcou potreby motorov. Do nich sa ukladá aj energia, vznikajúca pri brzdení.

Foto: archív

Vlak na vodík bude prvé sériovo vyrábané vozidlo svojho druhu na svete. Budúci rok začne pravidelne premávať v Dolnom Sasku a prvé dva prototypy budú jazdiť na trasách z Bremerhavenu do Buxtehude a Cuxhavenu. Do roku 2020 plánujú prevádzku 14 súprav, pričom porýnsko-mainzské dopravné združenie chce objednať 26 takýchto vlakov za 150 miliónov eur.

Najvyššia rýchlosť Coradia iLint je 140 km/h. Nádrže umožňujú prejsť na jedno doplnenie vzdialenosť do 800 km. Interiér vlaku ponúka 150 miest na sedenie, celkovo dokáže prepraviť 300 pasažierov.

Foto: archív