Úvod Kultúra Elán sa presunie z hál pod otvorené nebo

Elán sa presunie z hál pod otvorené nebo

Foto: Michaela Kolimárová

Skupina Elán sa po úspešnom vypredanom česko-slovenskom halovom turné presunie na open air scény. Aktuálny program Živých nás nedostanú s pripomienkou 30. výročia od vydania úspešného albumu Hodina slovenčiny predvedú hudobníci okolo Joža Ráža budúci rok v amfiteátroch v Martine (10. 6.) a Nitre (24. 6.). Zaujímavosťou je aj to, po akej dlhej dobe sa Elán na miesta vracia. V Nitre hral naposledy pred šiestimi rokmi a v Martine dokonca pred 20 rokmi, v roku 1996.

Koncerty sú koncipované ako festival kapely Elán s ďalším programom. Návštevníci navyše nebudú ochudobnení o nič z programu, ktorý bol tento rok v halách a za vstupné dostanú ešte viac. To znamená veľkolepú scénu s trojstupňovým pódiom, desať naložených kamiónov, a to všetko doplní viac ako sto štvorcových metrov projekčných plôch. Vstupenky sú od dnešného dňa k dispozícii v sieti Ticketportal.

Koncerty sú od dnešného dňa do 23. novembra len v ponuke prednostného predaja vstupeniek určeného pre klientov telekomunikačného operátora O2 Slovakia. V prednostnom predaji je možné zakúpiť maximálne dve vstupenky na jeden kód. Po uplynutí doby predmetného prednostného predaja budú vstupenky sprístupnené na predaj širokej verejnosti.

„Koncept je taký, že obidva koncerty budú v sobotu a všetko začne už o druhej popoludní. Pôjde o náš Elánovský festival s ďalším programom. Predkapely budeme postupne zverejňovať,“ uviedol pre médiá spevák a basgitarista Jožo Ráž.

„Koncerty budú trochu megalomanské. Scénu postaví 160 ľudí, ponúkneme trojposchodové pódium a zahráme približne 30 hitov. V niektorých z nich nás bude sprevádzať aj dychová sekcia, ktorú sme mali vo svojich začiatkoch. Očakávame, že na koncerty dorazí až 35 000 ľudí,“ doplnil gitarista Ján Baláž.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

„Koncertná zostava sa oproti jeseni nemení, teda zlaté jadro Jožo Ráž, Jano Baláž a Vašo Patejdl, ktoré sprevádza Ľubo Horňák a Peter Farnbauer, zmenou je iba post bubeníka, ktorý už pri jesenných koncertoch obsadil Števo Bugala. Dychovú sekciu tvorí Richard Šimurka (saxofón, flauta), Martin Haas (trombón) a Samo Šimek (trúbka),“ spresnil manažér kapely Michal Čimera.

Na koncertoch bude v predaji aj rozšírená edícia albumu Živých nás nedostanú, vrátane verzie na vinyle. „Nie všetko staré bolo zlé a vinyly sa pomaly vracajú. Platňa je artefakt, ktorý sa nedá stiahnuť alebo ukradnúť na internete. Je to darček pre fanúšikov aj pre nás,“ doplňuje klavirista a spevák Vašo Patejdl.

Elán je najúspešnejšou slovenskou rockovou skupinou. Štyrikrát po sebe, v rokoch 1984 až 1987 získali československého Zlatého slávika v kategórii skupina, osemkrát za sebou, v rokoch 1998 až 2005, vyhrali slovenského Zlatého slávika. K tomu má Jožo Ráž dvoch Zlatých slávikov ako spevák za roky 2000 a 2001. Na ich koncert v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo 85 000 divákov.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová