Úvod Spoločnosť Elektrické kolobežky dostanú na chodníkoch červenú

Elektrické kolobežky dostanú na chodníkoch červenú

Foto: archív

Pripravovaná novela zákona o cestnej premávke by mala elektrickým kolobežkám zakázať jazdiť po chodníkoch. „Keď sa takáto kolobežka pohybuje po chodníku a má prídavné elektrické zariadenie, v ojedinelých prípadoch môže dosahovať rýchlosť 50 až 60 kilometrov za hodinu.

Nemyslíme si, že je úplne správne takúto kolobežku definovať ako prostriedok, ktorý sa môže pohybovať po chodníkoch,“ uviedla v tejto súvislosti po rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková.

Foto: archív

Pri takejto rýchlosti podľa nej ten, kto kolobežku riadi, ohrozuje nielen svoje zdravie, ale ohrozené môže byť aj zdravie chodcov. „Preto chcem v rámci novely zaviesť, aby kolobežka s prídavným elektrickým zariadením bola titulovaná ako nemotorové vozidlo,“ vysvetlila Saková.

Ministerka zároveň zdôraznila, že osoby, ktoré riadia takúto kolobežku, sú účastníkmi cestnej premávky a v prípade, ak budú jazdiť po ceste, vzťahujú sa na nich povinnosti ako napríklad mať prilbu alebo reflexné prvky. „A hlavne by mali toto nemotorové vozidlo, respektíve kolobežku s prídavným zariadením viesť bez požitia alkoholu,“ dodala ministerka.