Úvod ZO ZAHRANIČIA Elektrickú sústavu v Maďarsku otváral namiesto Sulíka Matovič

Elektrickú sústavu v Maďarsku otváral namiesto Sulíka Matovič

Foto: archív

Minister financií Igor Matovič opäť navštívil Maďarsko, počas jedného mesiaca už po druhý raz. Stretol sa s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu a slávnostne prestrihol pásku pri sprevádzkovaní vysokonapäťového vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom.

Na slovensko-maďarskom pohraničí pribudli tri nové elektrické vedenia. Zavŕšila sa tak 20-ročná história ich výstavby. Rozšírené vedenia sprevádzkovali začiatkom apríla, do života ich slávnostne uviedli v obci Gönyü minister zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Szijjártó a slovenský minister financií Igor Matovič.

Nové vedenie medzi Maďarskom a Slovenskom umožní lepšie riadiť elektrickú sústavu v období, keď máme energie nadbytok, alebo keď jej máme málo. „Zatiaľ sme malý čistý importér, ale na tomto maďarsko-slovenskom profile elektrina väčšinou tečie smerom od nás na juh, nielen do Maďarska, ale aj na Balkán,“ vysvetlil generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhum.

Podľa premiéra Eduarda Hegera je prirodzené, že do Maďarska odcestoval Igor Matovič, a nie minster hospodárstva Richard Sulík, pretože na Slovensku „prenosová sústava spadá pod ministra financií“.