Úvod Politika Elektrický plot na maďarskej hranici odrádza votrelcov

Elektrický plot na maďarskej hranici odrádza votrelcov

Foto: archív

Skeptici neveriaci tomu, že by pohraničný múr na mexickej hranici mohol migrantom zabrániť pred ilegálnym vstupom do USA, by mali obrátiť pozornosť na Maďarsko. Po dokončení pohraničného plota klesol počet nezákonných prisťahovalcov z jedného dňa na druhý zo 6 353 na 870. Onedlho sa dokonca znížil na menej ako 40 denne.

Maďarské úrady uvádzajú, že počet nelegálnych vstupov do krajiny sa od postavenia plota znížil o 97 percent. „Už sa o to takmer ani nepokúšajú,“ tvrdí jeden z členov maďarskej pohraničnej stráže. „Za posledných šesť mesiacov sme tu napríklad nemali ani jedného Sýrčana.“ Sľub premiéra Viktora Orbána zabrániť ilegálnemu prenikaniu do krajiny sa tak javí ako veľký úspech.

Foto: archív
Foto: archív

Súčasťou celkovo 150 kilometrov dlhého a štyri metre vysokého dvojitého plota je niekoľko vrstiev ostnatého drôtu prenášajúceho elektrické šoky. Bariéra je zároveň vybavená kamerami, tepelnými senzormi, nápismi aj reproduktormi, ktoré migrantom v niekoľkých jazykoch oznamujú, že pri pokuse o prelezenie plota porušujú maďarské zákony.

Takmer každý policajt v krajine je súčasťou striedajúcich sa hliadok. Tie hraničný plot neprestajne monitorujú za akýchkoľvek okolností. Maďarsko zároveň vycvičilo vyše tisíc dobrovoľníkov, ktorých nasadzuje ako „pohraničných lovcov“. Migranti, zadržaní na území Maďarska, sú hneď zatknutí a vrátení na srbskú stranu plota. Šancu požiadať o azyl majú len v tranzitnej zóne, ktorú počas rozhodovania o ich žiadosti nesmú opustiť.