Úvod Auto - moto Elektromobil Lada Vesta sľubuje dojazd 150 kilometrov

Elektromobil Lada Vesta sľubuje dojazd 150 kilometrov

Foto: archív

Volžská automobilka AvtoVAZ predstavila na festivale U235 neďaleko Petrohradu prototyp nového elektromobilu. Oficiálna premiéra sedanu Lada Vesta by sa mala uskutočniť na tohtoročnom moskovskom autosalóne.

Lada Vesta EV je vybavená elektromotorom s výkonom 60 kW a Li-ion batériami s kapacitou 25 kWh uloženými pod kapotou a zadnými sedadlami. Ich plné nabitie z bežnej zásuvky zaberie deväť hodín a energia stačí na trasu dlhú približne 150 kilometrov v kombinovanom cykle.

V meste by mal byť dojazd približne o 20 kilometrov dlhší. A to všetko pri zrýchlení z nuly na 100 km/h za 15,5 sekundy a maximálnej rýchlosti obmedzenej na 140 km/h. Tieto parametre sú veľmi podobné tým, ktorými disponuje iný elektromobil AvtoVazu, oficiálne predstavený v roku 2012.

Foto: archív
Foto: archív

Na mysli máme španielsky znejúcu El Ladu, či Ladu Kalina vybavenú elektromotorom švajčiarskej firmy MES s výkonom 60 kW a lithium-železo-fosfátovými akumulátormi s kapacitou 23 kWh. Zrýchlenie na 100 km/h vozidlu trvá 13 sekúnd, kým maximálna rýchlosť dosahuje 130 km/h.

Batérie sa na plnú kapacitu nabijú za osem hodín. Oficiálne je dojazd El Lady 140 kilometrov, ale ruská zima v kombinácii so zapnutým kúrením a vyhrievaním sedadiel spôsobí, že na túto hodnotu rýchlo zabudnete a auto môže zostať bez „šťavy“ už po 50 kilometrov.

Foto: archív
Foto: archív